Блог практикуючого бухгалтера

Чи можна уникнути непосильної індексації, не порушуючи вимог законодавства?

Чи можна відмовитись від індексації заробітної плати? Це питання стало досить актуальним для роботодавців, адже лише за останні півроку інфляція в Україні склала понад 40 %, що, в свою чергу, вплинуло на темпи зростання коефіцієнту індексації, а з ним на податкове навантаження на фонд заробітної плати.

Проілюструємо це на прикладі. На картинці нижче показано зростання індексу та розміру індексації для працівника, базовим періодом для якого є березень 2014 року.

Як бачите, у вересні 2015 року розмір індексації склав 961,84 грн. Взявши за умову, що ставка ЄСВ складає 36,8% та та працівник має право на застосування податкової соціальної пільги, розрахуємо розмір "зарплатних податків".

При окладі у 1500 грн. нарахована заробітна плата складе 1500 + 961,84 = 2461,84 грн., а нарахування та утримання - 1387,50 грн. Якщо ж індексацію не нараховувати, то відповідно податки складуть 754,05 грн., а їх різниця 633,45 грн. (1387,50 грн. - 754,05 грн.).

Можна чи ні відмовитись від індексації?

Відмовитись від індексації заробітної плати працівників в зв'язку із важким матеріальним становищем роботодавець не може.

Згідно ст. 95 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб. Також заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Нараховувати індексацію відповідно із законодавством вимагає і ст.33 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці».

У листі Мінсоцполітики України від 03.10.2014 р. № 219/10/136-14 «Про індексацію заробітної плати» вказано, що індексаціє є державною соціальною гарантією, що надається населенню з метою підтримки купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Та головною «мотивацією» для роботодавців не ухилятися від індексації є штрафи за порушення трудового законодавства, які діють із 2015 року.

Так, згідно ст. 265 КЗпП за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці до юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, застосовується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – що станом на 01 вересня 2015 року складає 13 870,00 грн.

Крім того до роботодавця, що не індексує заробітну плату може бути застосована і адміністративна відповідальність на підставі Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у розмірі від 510 до 1700 грн. за виплату заробітної плати не в повному обсязі.

Як бачимо, санкції за непроведення індексації є дуже суворими, крім того, вони не маються строку давності.

Так у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.05.2013 р. № 708/0/4-13 «Про індексацію заробітної плати» вказано: «індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком». Таке право надає працівникам ч.2 ст. 233 КЗпП.

Усе вищесказане є досить вагомими аргументами на користь того, що дотримуватись правил індексації заробітної плати необхідно. Проте вихід із даної ситуації є.

Як уникнути індексації, не порушуючи вимог законодавства?

Нагадаємо, що індексація нараховується відповідно до Закону України від 03.07.91 р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078).

Для нарахування індексації базовим вважається місяць підвищення заробітної плати. При цьому, якщо уважно ознайомитись із механізмом проведення індексації, про який ми детально писали у статті Про індексацію доходів просто, можна прослідкувати деяку закономірність: після підвищення заробітної плати право на індексацію у робітника не виникає протягом трьох наступних місяців, не залежно від рівня інфляції. Це пов'язано із особливостями розрахунку коефіцієнта індексації.

Із вищесказаного можна зробити простий висновок: якщо кожні три місяці підвищувати зарплату, індексацію взагалі можна не нараховувати. Сума підвищення в даному випадку не має значення, адже права на індексацію у робітника ще не виникло, тому і порівнювати суму підвищня заробітної плати немає з чим. Разом з тим, практика перевірок Держпраці (починаючи з 2016 року) свідчить про те, що розмір підвищення повинен бути екотомічно обгрунтованим, інакше такий місяць може не визнаватися, як базовий. Детальніше про це читайте у публікації Повышаете оклады на 1 грн. для ухода от индексации? Гоструда попросит экономическое обоснование

Зверніть увагу! Для щойно прийнятих робітників при використанні таблиць індексації потрібно брати коефіцієнт індексації за місяць, що передує місяцю прийому на роботу (чому так, читайте тут Підводне каміння таблиць індексації: як нараховувати індекскацію щойно прийнятим працівникам). А це означає, що для того, щоб право на індексацію у них не виникло, перший раз підвищити заробітну плату (хоча б на 1 грн.) потрібно через 2 місяці після прийому на роботу. І вже після цього підвищувати заробітну плату в загальному порядку кожні три місяці.

Якщо робітнику заробітну плату підвищувати із меншою регулярністю (тобто коли право на індексацію у нього вже виникне), суму підвищення зарплати потрібно порівнювати із сумою нарахованої за цей місяць індексації. Сума індексації зменшується на суму підвищення зарплати. Якщо сума підвищення перевищує суму індексації, індексація не виплачується. При цьому місяць підвищення стає базовим.

Наприклад, якщо робітнику потрібно у вересні нарахувати індексацію у розмірі 200 грн., а роботодавець у цьому місяці підвищив зарплату на 50 грн., то базовим місяцем стане вересень. За вересень поточну суму індексації нараховувати не потрібно. Але різницю 150 грн. (200 грн. – 50 грн.) – яка називається фіксованою сумою індексації – необхідно виплачувати робітнику до тих пір, доки її не перекриє чергове підвищення заробітної плати. При чому на подальші розрахунки індексації дана сума не впливає. Таким чином, в даному випадку, сума підвищення зарплати напряму залежить від індексів інфляції і в нинішніх умовах її стрімкого зростання призводить до непосильних для роботодавців витрат на фонд оплати праці. Ось чому набагато вигідніше підвищувати заробітну плату випереджаючим шляхом.


Важливо! Дотримання норм трудового законодавства, в тому числі своєчасне нарахування всіх виплат, дозволить Вам убезпечити себе і Ваш бізнес від захмарних штрафів. За допомогою онлайн-сервісу SmartFin зробити це легко і просто. Спробуйте прямо зараз - не відкладайте рішення проблем на "потім"!
СПРОБУВАТИ    БЕЗКОШТОВНО

Коментарі

  • Дуже гарна стаття!

  • Якщо в січні піднімалась з/п, то в травні вже потрібно було піднімати більше ніж на 62,31 грн. правильно розумію? Чи все-таки в травні достатньо й на 10 грн. а якщо в червні то вже точно більше 62,31 грн.? 103 перевищили ще в квітні, не розумію з якого міс. потрібно було безпечно добавлять...

    • На семынарах в податковый казали пыдвищувати через кожны 2 мыс. хоча б на 1 грн

      • Марія , доброго дня! Можна і кожні 2 місяці, щоб взагалі не слідкувати за індексом інфляції. Але це дуже неефективний шлях: - по перше, при діючому порозі індексації у 103%, індексація так частно не виникає; - по друге, при кожному підвищенні окладів потрібно роботити новий штатний розпис, а це зайва робота. При цьому Держпраці дуже прискіпливо ставиться до оформлення кадрових документів (навіть у ФОП). Тому краще слідкувати за можливістю виникнення індексації за допомогою калькуляторів, які є в інтернеті, або користуючись нашим сервісом. Також можна підписатися на нашу сторінку у Facebook, на якій я щомісяця повідомляю про індекс інфляції і даю коментарі щодо виникнення індексації. Свої питання ви можете також задавати через форму зворотнього зв'язку на нашому сайті, я відповідаю кожному, хто звертається )).

  • Я предприниматель с 4-мя наёмными работниками. Каждому работнику начисляется минимальная ЗП 3200 грн. Нужна ли индексация?

    • Добрый день! Необходимость начислять индексацию не зависит от размера заработной платы работников. Право на индексацию у работника возникает, когда превышен порог индексации в 103%. Коэффициент индексации рассчитывается путем перемножения индексов инфляции, отталкиваясь от месяца повышения оклада по должности работника. Поэтому работодатель может идти двумя путями: либо индексировать зарплату (и в этом случае повышать оклады ориентируясь на размер минзарплаты), либо заблаговременно повышать оклады, тем самым предупреждая возникновение права на индексацию. Если выбран путь "повышения окладов", то здесь есть два практических совета: если повышаем оклады в месяце, когда индексация уже возникла, то сумма повышения должна быть больше возможной индексации; если повышаем оклады в месяце, когда индексация ещё не возникла, то сумма повышения должна быть экономически обоснованной, т.е. учитывать коэффициент инфляции текущего месяца. Об этом есть статья на блоге: https://smartfin.ua/blog/povyshaete-oklady-na-1-grn.-dlya-uhoda-ot-indeksatsii-gostruda-poprosit-ekonomicheskoe-obosnovanie В нашем сервисе индексация рассчитывается автоматически в расчетной ведомости, если у работника возникает на нее право.

  • Питання. На підприємстві з найманих працівників лише керівник = директор з 1.12.2017, в лютому прийнято на роботу ще одного працівника.Зарплата однакова 3723 грн. Новому працівнику зарплату не індексуємо поки?Чи треба в лютому індексувати зарплату керівника?

Залишити коментар

Необхідно заповнити "Им'я".
Необхідно заповнити "Им'я".
Необхідно заповнити "Им'я".

© 2013 - 2018 SmartFin.ua, Всі права захищені.

реєстрація

Навігація

Рекомендувати SmartFin