Додаткова відпустка на дітей: тривалість, порядок надання
Право працівників на додаткову оплачувану відпустку на дітей визначено в ст. 182 (1), 186 (1) КЗпП і ст. 19 Закону "Про відпустки". Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону "Про відпустки" додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, дитину-інваліда або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи, є соціальною відпусткою.
Хто має право на додаткову відпустку на дітей?
Відповідно до ст. 19 Закону "Про відпустки" право на додаткову відпустку на дітей мають такі категорії працівників:
- жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка має дитину-інваліда віком до 18 років;
- жінка, яка усиновила дитину віком до 18 років;
- мати інваліда підгрупи А I групи;
- одинока мати дитини віком до 18 років;
- батько, який виховує дитину віком до 18 років без матері (в т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- батько інваліда підгрупи А I групи, який виховує його без матері (в т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину віком до 14 років;
- особа, яка взяла під опіку дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи;
- особа, яка визначена в установленому порядку як піклувальник дитини віком від 14 до 18 років;
- один із прийомних батьків дитини віком до 18 років.
Основним критерієм надання таких соціальних відпусток є фактичне виконання трудових обов'язків вказаними особами. Вони мають право на додатковий відпочинок лише за умови, що працюють. Тому відпустка на дітей не буде надаватися у період перебування працівниці у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного або шестирічного віку.
Тривалість додаткової відпустки на дітей
Відповідно до ст. 19 Закону "Про відпустки", ст. 73, 1821 КЗпП, тривалість відпустки - 10 календарних днів, а за наявності кількох підстав загальна тривалість цієї відпустки не може перевищувати 17 календарних днів. Під час визначення тривалості відпустки не враховуються святкові та неробочі дні, визначені у статті 73 КЗпП.
Кожну підставу для надання цієї соціальної відпустки потрібно розглядати окремо, при цьому одну і ту саму дитину можна враховувати в кожній із таких підстав (листи Мінсоцполітики від 14.04.2008 р. № 235/0/15- 08/13, від 21.07.2010 р. № 215/13/116-10).
Приклади визначення тривалості соціальної відпустки на дітей
Зверніть увагу!
Якщо невикористана додаткова відпустка на дітей надається за роки, які передують 2015 р., її тривалість повинна визначатися нормами законодавства, чинними на той час (див. Таблицю).
Визначення тривалості додаткової відпустки на дітей до 2015 р.
Визначення віку дитини для надання соціальної відпустки
Вік дитини - одна із головних умов набуття права на додаткову соціальну відпустку. Законом "Про відпустки" визначено вік дитини лише для категорії «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років». Визначення віку дітей для решти категорій осіб, які мають право на додаткову соціальну відпустку, необхідно керуватися іншими нормами законодавства (визначеними у Законі України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 р. № 2402-ІІІ, Сімейному кодексі, КЗпП).
Вік дитини для надання відпустки
Додаткова відпустка на дітей не є щорічною, тому може надаватися в будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та дати народження дитини. Крім того, оскільки це соціальна відпустка, вона не підлягає поділу на частини. Та якщо працівниця користується правом на соціальну відпустку за двома підставами, в неї є можливість використовувати її спочатку за однією підставою (10 календарних днів), а через деякий час — за іншою підставою (7 календарних днів).
Чи має право на соціальну відпустку жінка з двома дітьми, якщо така відпустка надається за календарний рік, у якому дитині виповнилось 15 років?
Приклад.
Так, має. Адже, ст. 19 Закону "Про відпустки" чітко визначено вік дітей для такої категорії, як «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років». Оскільки соціальна відпустка надається за календарний рік, то працівниця може її використати в будь-який час календарного року незалежно від дати народження дитини — до або після. Наприклад, якщо заява про надання соціальної відпустки за поточний рік надана 25 травня 2021 р., а дитині 15 років виповнилось 18 квітня, то жінці має бути надано цю відпустку. Такі висновки можна також зробити із листа Мінсоцполітики від 25 лютого 2015 р. № 76/13/116-15.
Порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей
Додаткова соціальна відпустка на дітей надається понад тривалість щорічних відпусток, встановлених законодавством. Порядок надання відпустки - це послідовність дій, які повинні бути оформлені відповідними документами. Для додаткової відпустки на дітей цей порядок наступний.
Крок 1. Працівник надає роботодавцю документи, які підтверджують право на соціальну відпустку
Категорія осіб, які мають право на відпустку | Документи для підтвердження |
Мати двох або більше дітей віком до 15 років |
|
Мати дитини- інваліда |
|
Жінка, яка усиновила дитину |
|
Особа, яка взяла дитину під опіку чи є піклувальником |
|
Батько, який виховує дитину без матері |
|
Одинока мати, в т. ч.: | |
|
|
|
|
| |
|
|
Один із прийомних батьків |
|
Крок 2. Працівник пише заяву на додаткову відпустку
Крок 3. Роботодавець видає наказ про надання соціальної відпустки
Відпустка на дітей новоприйнятій працівниці
Якщо працівницю прийнято на роботу в середині календарного року і до того вона вже працювала в цьому ж календарному році на іншому підприємстві, то ні соціальна відпустка, ні компенсація за невикористані дні такої відпустки у разі звільнення не надаються, адже вона повинна була її отримати за попереднім місцем роботи. Для того щоб випадково не порушити права працівниці і для 100-відсоткової впевненості, що відпустку за попереднім місцем роботи працівниця не відгуляла й не отримала компенсації при звільненні за невикористані дні щорічної відпустки, у неї треба запитати довідку в довільній формі з попереднього місця роботи.