ДСТУ 4163:2020. Як оформлюються основні реквізити в наказах SMARTFIN.UA
З 1 вересня 2021 року діють нові вимоги до оформлення кадрових документів. Стандарт ДСТУ 4163–2003, за яким складали документи з 2003 року, замінив новий ДСТУ 4163:2020. Він прийнятий наказом ДП «Український науково-дослідний i навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 і діє з 01.09.2021.
Ця стаття допоможе:
- розібратися з новими вимогами до реквізитів при складанні кадрових документів, такими як: назва підприємства, реєстраційний індекс, дата, підпис, візи, відмітки про ознайомлення тощо;
- познайомитись із структурою кадрових наказів, оформлених за новим ДСТУ 4163:2020 у програмі SMARTFIN.UA;
- дізнатися, чи можна використовувати типові форми кадрових наказів з 01.09.2021.
Що регулює ДСТУ 4163:2020
ДСТУ 4163:2020 установлює:
- склад реквізитів документів;
- вимоги до змісту та місця розташування реквізитів у документах;
- вимоги до бланків та оформлення документів;
- вимоги до виготовлення документів.
З-поміж 32 реквізитів, що регламентує ДСТУ 4163:2020, є сім обов'язкових, що надають документу юридичної сили та доказовості:
- найменування юридичної особи;
- назва виду документа — не зазначають на листах;
- дата документа;
- реєстраційний індекс документа;
- заголовок до тексту документа;
- текст документа;
- підпис, для електронних документів — електронний підпис або електронна печатка в разі відсутності електронного підпису.
Чи обов'язково ФОП оформляти документи за ДСТУ 4163:2020?
Стандарт поширюється на документи, які створюють:
- державні органи;
- ОМС;
- установи, підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності.
Для ФОП нові вимоги до оформлення документів мають рекомендаційний характер.
Оформлення наказів в SMARTFIN.UA
В усіх наказах в SMARTFIN.UA:
- реквізити заповнюються поздовжнім способом - це коли постійні реквізити розміщують вздовж верхньої частини аркуша;
- у документах використовується гарнітура Times New Roman (п. 7.2 ДСТУ 4163:2020). Попередній стандарт ДСТУ 4163–2003 не регламентував, яким шрифтом друкувати документ. Методичні рекомендації щодо застосування ДСТУ 4163–2003 рекомендували використовувати Times New Roman. Тепер Times New Roman — це вимога ДСТУ.
Усі накази мають однакову структуру, кожний елемент якої має чітко визначене місце розташування та формат:
- назва організації
- код організації
- назва документу
- дата складання
- місце складання
- номер документу
- заголовок до тексту
- текст документу
- підписи посадових осіб
- візи
- відмітка про ознайомлення
Вимоги, відповідно до яких оформлюються реквізити наказів у SMARTFIN.UA
Реквізит | Вимоги |
Назва організації |
Друкувати в документах найменування юридичної особи напівжирним чи звичайним шрифтом, вказувати скорочене найменування в дужках чи без дужок, юрособа визначає самостійно і фіксує обраний варіант в інструкції з діловодства. |
Назва документу |
|
Оформлення дат | Стандарт розрізняє терміни «дата документа» і «дата в документі»:
Дату можна оформляти цифровим або словесно-цифровим способом:
У різних реквізитах одного документа дату тепер можна оформляти як словесно-цифровим способом, так і цифровим. Порада! Вживати словесно-цифровий спосіб дати у реквізиті «Текст». Так буде дотримано норму ДСТУ 4163:2020 про те, що у текстах нормативно-правових актів та посиланнях на них і в документах, що містять відомості фінансового характеру, для дат застосовують словесно-цифровий. |
Місце складання: |
|
Реєстраційний індекс (номер документу): | Складники реквізита «Реєстраційний індекс»: порядковий номер документа в межах групи документів, що реєструють + індекс Вимога про правобічну похилу риску — нова. Попередня версія стандарту ДСТУ 4163:2020 не регламентувала, як відокремлювати складники реєстраційного індексу. За усталеною практикою для відокремлення складників реєстраційного індексу наказів з кадрових питань використовували дефіс та похилу риску (№ 123-к/тр або № 123-к/тм для відокремлення складників індексу). Тепер ДСТУ 4163:2020 чітко скеровує щодо правобічної риски. Чи додавати індекси та які саме, підприємство вирішує самостійно. Реєстраційний індекс може містити лише порядковий номер за відповідною обліковою формою — 1, 2, 3… Можна використовувати як індекси й літерні позначення, що відповідають питанням діяльності. Наприклад, для наказів з кадрових питань:
|
Заголовок до тексту |
|
Текст документу |
|
Підписи посадових осіб |
1) найменування посади особи, яка підписує документ:
2) особистий підпис (крім електронних документів); 3) власне ім'я і ПРІЗВИЩЕ.
|
Візи |
Складники реквізиту «Віза»:
|
Відмітка про ознайомлення |
"З розпорядчим документом з кадрових питань (особового складу) обов'язково ознайомлюють згаданих у ньому осіб, які на першому примірнику документа чи на спеціальному бланку проставляють свої підписи із зазначенням дати ознайомлення (п. 11 гл. 9 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін'юсту від 18.06.2015 № 1000/5)." В одній відмітці можете зафіксувати ознайомлення кількох працівників. Складники відмітки про ознайомлення: слова «З документом ознайомлений (-а, -і):» (без лапок);
При підготовці проєкту документу потрібно залишати місце для підпису і дати ознайомлення. Працівник, що ознайомлюється з документом, проставить їх від руки. |
Чи можна після 01.09.2021 використовувати типові форми наказів
Так, можна.
Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 визначає нові вимоги до складання документів, зокрема наказів.
Типові форми затверджені наказом Держстату "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці" від 05.12.2008 № 489:
- № П-1 "Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу"
- № П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки"
- № П-4 "Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)"
- № П-5 "Табель обліку використання робочого часу"
Держстат не вносив до типових форм жодних змін, що стосуються нових вимог до складання документів. Тому підприємство може й надалі застосовувати затверджені типові форми наказів. Роботодавець не буде нести за це відповідальності. Водночас, роботодавець може адаптувати типові форми відповідно до вимог ДСТУ 4163:2020. Наприклад:
- вказувати великими літерами і напівжирним шрифтом назву підприємства
- великими літерами зазначати прізвище працівника
- у реквізиті підпис вказувати ім'я та ПРІЗВИЩЕ директора.