Особливості розрахунків у сфері послуг: готівка, безготівка, РРО, IBAN

Особливості розрахунків у сфері послуг: готівка, безготівка, РРО, IBAN

08 травня 2025 р. Автор: Тетяна Сушальська, експерт з оподаткування та бухгалтерського обліку

В Україні стрімко розвивається сфера послуг — від традиційних перукарень і ресторанів до онлайн-шкіл і digital-агенцій. Чим більше послуг, тим більше сумнівів:

  • Як правильно проводити розрахунки за послуги?
  • Чи потрібен РРО?
  • Який спосіб розрахунку безпечний, зручний і відповідає закону?

Ці запитання залишаються на часі як для підприємців, які працює в індустрії послуг, так і для споживачів.

Безпроблемний спосіб розрахунків

Його зазвичай використовують СГ (суб'єкти господарювання юридичні особи та фізичні особи-підприємці), оскільки цей спосіб є безготівковим і являє собою переказ коштів у форматі IBAN. Тут все просто, зручно і безпечно: платник коштів складає документ — платіжну інструкцію — на виконання якої його банк, де у платника відкрито поточний рахунок, перераховує вказану суму на аналогічний рахунок отримувача. У такому форматі може сплачувати за послуги й населення — чинне законодавство (спеціальний Закон про платіжні послуги (1)) цього не забороняє.

Проте серед населення — фізичних осіб, які не зареєстровані підприємцями, розрахунки за послуги у форматі IBAN не дуже популярні, оскільки звичайних громадян часто-густо відлякує необхідність складати платіжну інструкцію. Тому громадяни, які споживають силу-силенну послуг, воліють платити за них або готівкою, або із застосуванням електронних платіжних засобів, зокрема, банківських платіжних карток (БПК), про що розкажемо далі.

До речі, платити готівкою або використовувати для оплати послуг БПК (корпоративні або бізнесові) не заборонено й СГ.

Готівкові розрахунки за послуги

Чинне законодавство вимагає, щоб надавачі послуг проводили готівкові розрахунки зі своїми замовниками через РРО (класичні стаціонарні або програмні). Порядок проведення розрахункових операцій з використанням РРО наведено у ст. 3 Закону про РРО (2), і головних правил тут два.

Надавач послуг зобов'язаний:

  1. Проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі фіскальних касових чеків РРО, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
  2. Надавати особі, яка отримує послугу або відмовляється від неї, фіскальний касовий чек РРО на повну суму проведеної розрахункової операції, створений в паперовій та/або електронній формі.

Виняток! Розрахунки готівкою можна не проводити через РРО, а оформляти розрахунковими квитанціями встановленої форми, що сформовані у розрахункові книжки (див. р. IV Положення № 13 (3)), якщо:

  • РРО вийшов з ладу (за відсутності резервного РРО) або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії;
  • послуга внесена у Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою № 1336 (4).

При здійсненні готівкових розрахунків слід пам'ятати про обмеження, встановлене п. 6 Положення № 148 (5). Відповідно до нього СГ мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою — у розмірі до 10 тис. грн включно. Такі готівкові розрахунки замовники послуг-юрособи доручають здійснити своїм підзвітним особам. Через підзвітну особу можуть діяти й підприємці, що мають найманих працівників. Якщо підприємець працює один, він здійснює готівковий платіж надавачу послуг самостійно;

2) з фізичними особами — у розмірі до 50 тис. грн (тут маються на увазі фізособи-замовники послуг, не зареєстровані підприємцями).

Увага! Кількість СГ та фізосіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Платежі понад встановлені граничні суми проводяться двома шляхами:

  1. через банк (небанківського надавача платіжних послуг) переказом коштів із рахунку на рахунок;
  2. внесенням готівки до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки.

Розрахунки з використанням БПК

За послуги, використовуючи БПК, можуть сплачувати:

  • населення (особистими БПК);
  • юрособи через підзвітних осіб (корпоративними БПК). Увага! За домовленістю з роботодавцем підзвітна особа може розрахуватись і особистою БПК з подальшим відшкодуванням її витрат роботодавцем;
  • фізособи-підприємці (бізнесовими БПК).

Розрахунки з використанням БПК є безготівковими й відповідно до ст. 3 Закону про РРО надавачі послуг, приймаючи до оплати БПК замовників, мають використовувати РРО на загальних підставах. АЛЕ! Згідно з п. 14 ст. 9 Закону про РРО при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів РРО не застосовуються. Вочевидь, тут йдеться про розрахунки у системі Інтернет.

Свого часу НБУ слушно зауважив, що законодавство України не містить визначень термінів/понять "сервіс переказу коштів" та "банківські системи дистанційного обслуговування" ( див. лист НБУ від 15.01.2021 р. № 57-0010/3184). Проте, на його думку, до систем дистанційного обслуговування відносяться, зокрема, Приват24, Ощад24/7 тощо. А до сервісів переказу коштів — сервіси Liqpay, Portmone, iPay, Wayforpay та інші, які надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема дистанційно. І оскільки контролюючим органом, який перевіряє, чи виконують СГ вимоги Закону про РРО, є податківці, НБУ порадив звернутись до них.

Податківці не забарилися, і пояснили: якщо покупці, використовуючи мережу Інтернет, замовляють послуги й розрахунки за них здійснюють виключно із застосуванням БПК та платіжних систем LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо, тобто надають вказаним системам номер БПК та інші її дані, то такі операції надавачі послуг здійснюють без застосування РРО.

Посередницькі послуги ФОПів: нюанси розрахунків

Неможливо закрити тему розрахунків у сфері послуг, не зачепивши посередницьку діяльність, якою заробляють на життя чимало ФОПів — платників єдиного податку, надаючи послуги за договорами доручення, комісії, транспортного експедування та агентськими договорами.

Головне питання, яке у них виникає, звучить так: чи потрібно їм застосовувати РРО та на яку суму проводити розрахункові операції за вказаними договорами, якщо дохід ФОПа на єдиному податку — винагорода повіреного (комісіонера, агента)?

Відповідь буде така.

Згідно зі ст. 3 Закону про РРО готівкові розрахунки та безготівкові (з використанням БПК) будь-який надавач послуг на загальних підставах має проводити на всю суму наданої послуги. І ФОП-єдинник при здійсненні вказаних видів розрахунків має слідувати цьому правилу. Принцип формування його доходу при здійсненні посередницької діяльності ( див. п. 292.4 Податкового кодексу України) не впливає на порядок проведення розрахунків, встановлений Законом про РРО.

Проте якщо замовники посередницьких послуг будуть сплачувати ФОПу-єдиннику на його поточний рахунок у форматі IBAN, то РРО йому взагалі не знадобиться.

  1. Закон України "Про платіжні послуги" від 30.06.2021 р. № 1591-ІХ.
  2. Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.
  3. Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну України від 21,01.2016 р. № 13.
  4. Постанова КМУ "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 23.08.2000 р. № 1336.
SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Коментарі
    Це може бути невiрне посилання, або
    сторiнку було видалено
    Ви успiшно пiдписалися на новини
    SMARTFIN.UA