Все про строковий договір: правила, нюанси оформлення, приклади

Все про строковий договір: правила, нюанси оформлення, приклади

19 травня 2025 р. Автор: Катерина Ільницька, експертка з кадрової справи, понад 15 років досвіду

В умовах воєнного стану, активного розвитку ринку проєктної роботи та частих змін у складі персоналу, строкові трудові договори стали не винятком, а робочим інструментом для багатьох роботодавців.

Проте навіть досвідчені кадровики й бухгалтери не завжди враховують усі нюанси таких договорів: коли їх можна укладати, як не помилитися з підставами, і що робити у складних ситуаціях — наприклад, під час мобілізації працівника.

У цьому матеріалі розбираємося на практиці, що варто знати про строкові договори у 2025 році.

Види строкових трудових договорів

Строковий договір — це трудовий договір, який укладається на визначений термін або до завершення конкретного обсягу робіт. Строковий трудовий договір укладається за згодою сторін, а період його дії фіксується одразу при прийнятті працівника на роботу.

Строкові трудові договори можуть бути двох видів: з фіксованою датою або нефіксованою датою.

Строкові трудові договори з фіксованою датою або нефіксованою датою

Категорії строкових працівників: сезонні та тимчасові

Поточне законодавство виокремлює серед строковиків такі категорії як сезонні та тимчасові працівники. Особливості регулювання їх праці здійснюється на підставі Указу Президії ВР СРСР №310 та 311, ратифікованих Україною та актуальних дотепер.

Сезонні працівники можуть бути прийняті на певний період, що не перевищує 6 місяців, для виконання робіт "сезонного характеру", тобто таких, що можуть виконуватися тільки в певний період року (перелік робіт чітко визначений Постановою Кабміну № 278 від 28.03.1997 р.). Трудовий договір припиняється із закінченням сезону, або достроково.

Тимчасові працівники можуть бути прийняті на період до 2-х місяців (в окремих випадках — до 4-х місяців), для виконання робіт тимчасового характеру. Трудовий договір припиняється відповідно до визначеного при укладанні договору терміну, або достроково.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! На всіх працівників, незалежно від виду трудового договору, поширюються основні права та гарантії трудового законодавства України.

Особливості прийняття працівників за строковим трудовим договором

Загальні норми, що регулюють правомірність укладення саме строкового трудового договору, визначені ст. 23 КЗпП України. Додатково, на період дії воєнного стану, роботодавець може керуватись ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Цей нормативний акт має дещо розширені умови укладання трудових договорів на визначений строк, а роботодавцю надали право приймати працівників за строковими трудовими договорами на період дії воєнного стану, або на період заміщення тимчасово відсутнього основного працівника (коментар Мінекономіки від 23.08.2022).

Водночас законодавство чітко визначає умови, які надають можливість роботодавцю укласти з працівником трудовий договір на визначений період:

  1. характер роботи не передбачає оформлення безстрокових трудових відносин;
  2. умови виконання роботи обмежуються певним періодом, або певним обсягом робіт;
  3. для захисту інтересів працівника, які унеможливлюють оформлення безстрокових трудових відносин.

ЗАУВАЖТЕ: Строковий трудовий договір може бути укладений як в письмовій, так і в усній формі. Однак, при прийнятті працівника за строковим трудовим договором, роботодавець зобов'язаний вказати у наказі на прийняття підставу для оформлення саме строкових трудових відносин.

10 важливих нюансів строкових трудових договорів:

  • Мінімальна тривалість строкового трудового договору визначена від 1 робочого дня, максимальна — не визначена.
  • Строкові трудові договори можна оформлювати з працівниками як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
  • Випробувальний термін не можна встановити для працівників, прийнятих за строковим трудовим договором тривалістю до 12 місяців.
  • Запис про роботу за строковим трудовим договором вноситься до трудової книжки на загальних підставах, без зазначення виду трудового договору.
  • Оформлення відпусток та оплата тимчасової непрацездатності здійснюється на загальних підставах.
  • Оплата праці працівнику, прийнятому за строковим трудовим договором, здійснюється відповідно посади, на яку його прийнято (роз'яснення ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. від 10.08.2022 р.).
  • Строковий трудовий договір можна доповнювати та вносити зміни до його закінчення за угодою обох сторін, зокрема змінити сам строк дій договору та продовжити його.
  • Розірвати строковий трудовий договір достроково можливо лише за наявності поважних причин у працівника, або роботодавця.
  • Строковий трудовий договір визначається безстроковим, якщо на момент закінчення строку, на який його було укладено, жодна зі сторін не виявила бажання розірвати трудові відносини.
  • Строковий трудовий договір переукладений декілька разів (крім випадків, передбачених ст. 23 КЗпП) може бути кваліфіковано як такий, що укладено на невизначений строк.

З 19 липня 2022 року законодавчо закріплено обов'язок роботодавця в інформуванні працівників, прийнятих за строковим трудовим договором, про наявні на підприємстві вакансії, які відповідають їх кваліфікації та передбачають можливість укладення безстрокового трудового договору (переведення працівника).

Хороша новина: роботодавець має право самостійно визначити форму та спосіб інформування працівника про наявні вакансії підприємства (лист на електронну пошту, розміщення вакансій у загальнодоступних місцях підприємства, інформаційний буклет). Проте, слід подбати про можливість доведення факту інформування працівника, якщо виникне така необхідність.

Припинення строкових трудових договорів

Оформлюючи строкові трудові відносини з працівником, роботодавцю варто звернути уваги на варіанти припинення або дострокового розірвання трудового договору. Основна підстава для закінчення строкового трудового договору є закінчення строку його дії, п. 2 ст. 36 КЗпП України.

Як діяти роботодавцю при закінченні строку трудового договору:

  • Зафіксувати кінець трудових відносин ознайомивши працівника з наказом на звільнення, щоб уникнути ситуації, в якій строковий трудовий договір буде кваліфіковано як безстроковий.
  • Днем звільнення є день припинення трудового договору.
  • Заява на звільнення не потрібна, адже фактично підстави на звільнення були зафіксовані під час оформлення трудових відносин з цим працівником (підставою є наказ про прийняття).

Практичні ситуації при звільненні за строковим договором

Не зважаючи на просту та зрозумілу послідовність дій роботодавця при звільненні працівника на підставі закінчення строкового трудового договору, на практиці виникає дуже багато питань та нюансів. Розберемо 3 найпоширеніші практичні кейси, які змушують роботодавця хвилюватися:

  • Працівника було прийнято за строковим трудовим договором, згодом його мобілізували для проходження військової служби. Строк трудового договору добігає кінця, як бути роботодавцю?

Якщо працівника було мобілізовано під час його працевлаштування за строковим трудовим договором, термін його договору формально буде продовжено на весь час його мобілізації. Тобто звільнення працівника буде можливо після його демобілізації.

  • Працівника було прийнято за строковим трудовим договором терміном на 10 місяців, але не враховано, що закінчення строкового трудового договору припадає на вихідний день. Коли звільняти працівника?

Найбезпечніше рішення для роботодавця — розірвати трудовий договір за угодою сторін в останній робочий день перед закінченням строку вказаного в договорі. В такому випадку працівник повинен написати заяву на звільнення.

  • Строк трудового договору спливає через 3 дні, а працівник оформив лікарняний. Як діяти роботодавцю?

Строковий трудовий договір не продовжується на період тимчасової непрацездатності, тобто звільнення відбудеться у визначений договором термін. Роботодавець повинен оплатити дні непрацездатності, які ввійдуть в період до закінчення строку трудового договору. Якщо лікарняний триватиме понад 5 днів — з 6 дня оплату здійснюватиме ПФУ.

Дострокове припинення строкового трудового договору

З ініціативи працівника (ст. 39 КЗпП):

  • хвороба або інвалідність працівника, що перешкоджає виконанню роботи за договором;
  • порушення зі сторони роботодавця законодавства про працю, умов договору
  • причини, що вважаються поважними для звільнення за ч. 1 ст. 38 КЗпП.

З ініціативи роботодавця (ст. 40 КЗпП):

  • зміни в організації виробництва, праці, в т.ч. ліквідація, банкрутство, скорочення чисельності штату працівників;
  • систематичне невиконання з боку працівника його посадових обов'язків;
  • невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації тощо.

Приклад наказу про прийняття за строковим трудовим договором

наказ про прийняття за строковим трудовим договором

Як автоматизувати роботу з кадровими документами?

З SMARTFIN.UA ви можете повністю позбутися рутинної ручної роботи в кадровому діловодстві. Усі кадрові документи в системі — від прийняття до звільнення — формуються автоматично у кілька кліків, відповідно до чинного законодавства.

Переваги SMARTFIN.UA для кадрової роботи:

  • Автоматичне формування документів — накази, заяви, табелі, трудові договори, довідки тощо без довгих пошуків шаблонів;
  • Все в одному місці — особові картки, історія змін, підстави для нарахувань;
  • Актуальне законодавство — не треба слідкувати за змінами вручну;
  • Зручно для бухгалтера і підприємця — інтерфейс інтуїтивний, не потребує спеціального навчання;
  • Безпечно і прозоро — всі документи зберігаються в хмарі та завжди "під рукою".

Зареєструйтеся в SMARTFIN.UA — і вже сьогодні протестуйте 35+ функцій програми, включно з кадровим діловодством. Демо-доступ безкоштовний протягом 3 днів — жодних зобов'язань, лише автоматизація з першого дня.

Працюйте легше — автоматизуйте рутину!

SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Коментарі
    Це може бути невiрне посилання, або
    сторiнку було видалено
    Ви успiшно пiдписалися на новини
    SMARTFIN.UA