Розрахунки через РРО (ПРРО):  для кого вони обов'язкові, а для кого — ні

Розрахунки через РРО (ПРРО): для кого вони обов'язкові, а для кого — ні

05 грудня 2024 р. Автор: Тетяна Сушальська, експерт з оподаткування та бухгалтерського обліку

Розрахунки із застосуванням класичних (стаціонарних та портативних) або програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО) викликають на практиці багато різноманітних запитань. Проте почати треба з головного: для яких суб'єктів господарювання РРО є обов'язковими?

Умови застосування РРО/ ПРРО

Одразу зауважимо, що застосування РРО передбачене спеціальним Законом про РРО* лише для чотирьох видів діяльності:

  • торгівля (у тому числі через Інтернет);
  • громадське харчування;
  • послуги;
  • операції з приймання готівки для виконання платіжних операцій.

Проте обов'язковість застосування РРО у вказаних сферах залежить від видів розрахункових операцій, які суб'єкт господарювання (юрособа або фізособа-підприємець) застосовує при продажу товарів та наданні послуг своїм покупцям і клієнтам. Вони наведені в ст. 3 Закону про РРО — це розрахункові операції "в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо)".

З готівковою формою розрахунків все просто: вони здійснюються "живими" грошима — банкнотами та монетами.

А от з безготівковою формою розрахункових операцій, з огляду на наведену цитату, мусимо розібратися послідовно.

"Підводні камені" безготівкових розрахунків

Платіжні чеки взагалі не розглядатимемо — в Україні при здійсненні вищезазначених видів діяльності вони наразі не застосовуються. Щодо жетонів, то на практиці їх іноді можна зустріти (наприклад, для користування камерами схову на вокзалах), але це скоріше виняток, ніж правило, отже тут коментувати нічого.

Тому виходить, що серед основного масиву безготівкових розрахункових операцій, які потребують застосування РРО, залишаються електронні платіжні засоби (ЕПЗ) та загадкове "тощо".

Спочатку про ЕПЗ. Детально про них можна прочитати в Законі про платіжні послуги**, але якщо виділити саму суть, то до ЕПЗ, розрахунки якими потребують застосування РРО, відносяться:

  • платіжні банківські картки, що фізично проводяться через платіжні термінали в торгових точках та пунктах надання послуг;
  • смартфони, у програмне середовище яких покупці (клієнти) додають дані своїх платіжних банківських карток, щоб здійснювати платежі на місці застосування РРО безконтактним способом.

А от про безготівкові розрахункові операції, які ховаються за незрозумілим "тощо", Закон про РРО взагалі нічого нам не говорить, мовчать й інші нормативно-правові акти чинного законодавства, що регулюють сферу розрахунків. Проте там, де теорія безсила, на допомогу приходить практика господарювання, яка так-сяк намагається пристосуватися до вимог Закону про РРО. І зараз наведемо кілька прикладів, які проллють трохи світла на оте "тощо".

Приклад 1.

Благодійна організація перерахувала кошти на банківський рахунок їдальні, щоб цей заклад громадського харчування надавав безкоштовні обіди переселенцям, які виїхали з територій бойових дій. Виходячи з вартості обідів та суми, отриманої від благодійної організації, їдальня надрукувала та роздала переселенцям 1000 запрошень вільної форми, за пред'явлення яких ті отримують право на безкоштовні для них обіди протягом певного часу. Водночас їдальня продає страви та напої споживачам, які розраховуються готівкою та ЕПЗ. Ці розрахунки проводяться виключно через РРО. То чи треба проводити через РРО запрошення? Так, треба, бо в даному разі розрахунок запрошенням буде підтверджувати розрахункову операцію безготівковим способом (вільної форми запрошення не є готівкою — за них їдальня отримала від благодійної організації безготівкові кошти на свій рахунок). А запрошення потрібні лише для ідентифікації переселенців, що мають право на безкоштовні обіди. В чеку РРО в реквізиті щодо форми оплати має бути запрограмовано "безготівковий розрахунок (запрошення)".

Приклад 2.

Транспортна компанія уклала договір з постачальником пального щодо заправки своїх вантажівок на АЗС постачальника і перерахувала йому кошти за 5000 л пального на банківський рахунок. Постачальник надрукував вільної форми талони різного номіналу (на 20, 30 та 50 літрів), за пред'явлення яких водії транспортної компанії могли б заливати у паливні баки вантажівок об'єм пального, зазначений на талонах. Щодо розрахунків ситуація аналогічна прикладу 1 у їдальні. Талони на передплачене пальне, які ідентифікують водіїв транспортної компанії, обов'язково слід проводити через РРО по відділу безготівкової оплати, бо готівкою вони також не є. Тим більше, що РРО, призначені для застосування на АЗС, конструкційно поєднані з паливороздавальними колонками — без проведення розрахункової операції через РРО, відпуск пального блокується.

Приклад 3.

Магазин парфумів (в цілях залучення більшої кількості покупців) запровадив подарункові сертифікати. Суть цього маркетингового ходу проста: покупці, які не хочуть самостійно обирати в подарунок своїм родичам, коханим та друзям парфуми (з цим товаром легко помилитись і вибрати щось не те), купують сертифікати певного номіналу (наприклад, на 500 та 1000 грн) і передають їх іншим особам в подарунок. Ті приходять до магазину, обирають товар на свій смак і розраховуються сертифікатом. Розрахунок сертифікатом також підлягає проведенню через РРО по відділу безготівкової оплати, тому що за нього вже заплачено при його купівлі, і він лише уособлює собою право на отримання товару в межах номіналу, позначеного на сертифікаті.

Тепер, щоб закрити тему з безготівковими розрахунками, вкажемо ті, що не потребують застосування РРО:

  1. перерахування коштів за товари (послуги) у форматі IBAN;
  2. розрахунки фізосіб у касі банку або іншого надавача платіжних послуг: якщо платник коштів (покупець) розраховується готівкою, то для отримувача коштів (продавця товарів, надавача послуг) вони будуть безготівковими, адже він їх отримає безпосередньо на свій банківський рахунок.

Кому РРО/ПРРО не потрібний?

Більшість правил мають виключення, правила застосування РРО — також. Отже, РРО не застосовують:

  1. юрособи при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва, якщо вони проводять готівкові розрахунки у своїх касах по касовим ордерам. Увага! Ця пільга не стосується підприємств-виробників технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, ліків, медичних виробів, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, а також підприємств торгівлі та громадського харчування;
  2. продавці товарів, якщо в місці отримання товарів (на складі чи в іншому місці зберігання) відсутні готівкові розрахунки;
  3. фізособи — платники єдиного податку першої групи;
  4. надавачі послуг, які приймають платежі від клієнтів в Інтернеті;
  5. продавці проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті, а також на автотранспорті за умови видачі квитків з надрукованими на них серією, номером, номінальною вартістю;
  6. продавці білетів державних лотерей (через електронну систему прийняття ставок) та квитків до культурно-спортивних і видовищних закладів;
  7. продавці води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів;
  8. їдальні та буфети загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу;
  9. продавці газет, журналів, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, у кіосках, з лотків та розносок, якщо питома вага такої продукції становить понад 50% загального товарообігу. Увага! Щоб користуватись пільгою по не застосуванню РРО, на таких торгових точках не можна продавати підакцизні товари та технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, ліки та медичні вироби;
  10. каси метрополітену;
  11. фізичні особи (не зареєстровані підприємцями), які продають за готівку на ринках продукти або промислові товари (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, ліків, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння).

Окремі правила встановлені для не застосування РРО/ПРРО при виконанні банківських операцій. Так, РРО/ПРРО не застосовуються при виконанні банківських операцій, окрім:

  • продажу готівкової валюти, якщо валюту продають не в касах банків;
  • приймання агентами банків, небанківськими надавачами платіжних послуг та їх агентами готівки для виконання платіжних операцій з використанням ПТКС, окрім тих ПТКС, через які фізособи можуть отримати готівку.

Насамкінець залишилось нагадати про Перелік окремих форм діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, при здійсненні яких можна не застосовувати РРО, але натомість слід обов'язково оформляти розрахунки розрахунковими квитанціями та вести книги обліку розрахункових операцій. Цей Перелік затверджений Постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336.

*Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

**Закон України "Про платіжні послуги" від 30.06.2021 р. № 1591-ІХ.

Автоматизація для підприємців, яким потрібно розраховуватись через РРО/ПРРО?

Якщо розрахунки вам все ж потрібно проводити через реєстратори розрахункових операцій, зазначимо, що в онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA для вас є корисна функція — інтеграції з ППРО. Наразі інтегровано два найпопулярніших сервіси Checkbox та Cashalot. Інтеграція з ПРРО дозволить автоматизувати процес імпорту фіскальних чеків та Z-звітів:

  • На підставі фіскальних чеків можна створити документ "Продаж по чеку" і таким чином автоматизувати облік продажів по роздробу.
  • Імпорт Z-звітів надасть можливість автоматизувати заповнення готівкових оборотів в Книзі обліку доходів.

Якщо бажаєте автоматизувати рутинні бізнес-процеси, реєструйтеся в онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA. Після реєстрації, вам буде відкрито доступ до вашого робочого кабінету, в якому ви зможете:

  • вести облік доходів та витрат ФОП
  • розраховувати заробітну плату, відпускні, лікарняні та інші виплати найманим працівникам;
  • формувати та зберігати кадрові документи;
  • формувати та подавати звіти за ФОП та найманих тощо.

SMARTFIN.UA — це понад 35 функцій для автоматизації бухгалтерських розрахунків і спрощення життя бухгалтерів та підприємців

Реєструйтеся! Після завершення реєстрації починається триденних демо-період з доступом до всіх функцій і можливостей програми!

SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Коментарі
    Це може бути невiрне посилання, або
    сторiнку було видалено
    Ви успiшно пiдписалися на новини
    SMARTFIN.UA