В Україні стартували перевірки роботодавців. А ви готові?
За даними Держслужби статистики, приблизно 3,7 млн. чоловік в Україні працюють без оформлення трудових відносин. Це кожен третій українець. Збитки тільки Пенсійного фонду від неотриманого єдиного соціального внеску з цих людей становлять 30 млрд. гривень. Логічно, що ця цифра багато в чому і спонукає уряд боротися з тіньовими зарплатами громадян.
Так, 5 жовтня стартував новий сезон полювання на роботодавців, чиї найманці отримують всю або частину зарплати «в конвертах».
Сезон полювання на зарплати «в конвертах» відкрито
З минулої п'ятниці по всіх регіонах країни почалися масові перевірки підприємств в пошуках неофіційно або напівофіційно працюючих українців.
У таких рейдах крім представників Держслужби з питань зайнятості населення, Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду та місцевих органів виконавчої влади, вперше задіяні працівники поліції. І цей факт може сильно позначитися на ефективності інспекцій.
Так, інспектори Держслужби наділені цілком широкими повноваженнями, але тільки щодо роботодавців. Працівники залишаються поза полем їх зору. Іноді доходить до абсурду. Наприклад, в поточному році представники Держслужби перевіряли аграрія, який володіє 1 тис. гектарів землі, але не має за документами жодного найманого працівника. На питання, хто обробляє величезні площі, фермер відповів, що сам, а трактористи, працівники в цей час на полі, сказали інспекторам, що допомагають родичеві. Якщо така перевірка повториться за участю поліції і податківців, працівники будуть змушені пред'явити документи, а Податкова служба оперативно перевірить сплату ЄСВ і збере всю необхідну доказову базу порушення законодавства.
ТОП-5 причин перевірити підприємство
За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, в першу чергу, будуть перевіряти:
- Підприємства та приватних підприємців, чиї співробітники отримують мінімальну заробітну плату (в той час, як по країні рівень середньої з / п в серпні досяг позначки 9170 грн.).
- Підприємства та приватних підприємців, які співпрацюють понад рік з фізособами за цивільно-правовими договорами (якщо таких співробітників більше 30% від штату).
- Роботодавців, які масово звільняють персонал (понад 10% на місяць).
- Підприємства, на яких кількість найманих працівників не відповідає обсягам виробництва.
- Підприємців, які мають борги по сплаті ЄСВ.
Найбільш «проблемні» галузі, де, на думку уряду, працює найбільша кількість неоформлених громадян:
- будівництво;
- сільське;
- торгівля;
- ремонт і обслуговування автомобілів;
- готельно-ресторанний бізнес;
- сфера послуг.
Підприємства цих секторів можуть потрапити «під танк» перевірок першими.
Які штрафи передбачені для порушників?
За порушення трудового законодавства роботодавець може бути притягнутий до фінансової, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності.
Фінансова відповідальність може трансформуватися в штраф від 1 до 100 мінімальних зарплат;
Адміністративна відповідальність - штраф від 1 до 2000 неоподатковуваних мінімумів;
Кримінальна відповідальність -штраф від 2000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів, позбавлення права займати керівні посади на строк від 3 до 5 років, а також виправні роботи від півроку до 5 років.
Як сервіс SMARTFIN.UA може допомогти в дотриманні трудового законодавства?
В першу чергу, варто відзначити, що без укладення з працівником трудового договору, наш сервіс, на жаль, ніяк не допоможе. Якщо трудовий договір укладено, програма SMARTFIN.UA стане для Вас надійним помічником в наступних напрямках:
1. Підписання / припинення трудового договору
У розділі «Кадрові документи» є форма трудового договору для ФОП, а також заяви та накази, передбачені законодавством для цих випадків ( «Наказ про прийняття», «Наказ про звільнення» і т.д.); в розділі «Звітність» автоматично формується «Повідомлення про прийом працівника на роботу».
Шаблони Правил внутрішнього трудового розпорядку та других локальних АКТІВ роботодавця можна скачати в розділі «кадрові документи» в нашому блозі.
2. Робочий час
Побудова графіків роботи відповідно до вимог законодавства - один з найбільш «гарячих» питань наших користувачів. Але нам є, чим Вам допомогти - скористайтеся Конструктором графіків роботи!
Конструктор графіків роботи дозволить:
- швидко визначити, чи «вписується» побудований графік в прийняті законодавством норми;
- автоматично побудує графіки з різними режимами роботи: змінами або днях тижня; з неповним робочим часом (в будь-яких комбінаціях); з підсумованим обліком робочого часу (з різними обліковими періодами).
- визначить кількість вечірніх, нічних, надурочних і святкових годин, і багато іншого
Крім того, якщо ви не дуже впевнені в правильності складених графіків, наш фахівець обов'язково допоможе у всьому розібратися!
Графіки роботи для ознайомлення працівників і Табель обліку робочого часу в сервісі SMARTFIN.UA заповнюються автоматично, Вам залишиться тільки роздрукувати документи.
3. Оплата праці
У сервісі передбачені всі необхідні настройки для нарахування заробітної плати:
.