Аліменти та інші соціальні виплати на дітей у 2025 році

18 грудня 2024 р.

Порядок нарахування та виплати аліментів у 2025 році в Україні залишається без змін, порівняно з попереднім роком.

Це обумовлено тим, що економічна ситуація в країні залишається складною, в пріоритеті державного бюджету — витрати на оборонну сферу та підтримку Збройних Сил. Можливості для перегляду соціальних стандартів, зокрема і прожиткового мінімуму, який впливає на розмір аліментів, відсутні. Тому маємо ті самі показники, як і у 2024 році.

Отже, з 1 січня і впродовж усього 2025 року прожитковий мінімум для дітей буде становити:

  • на дітей до 6 років – 2 563 грн;
  • на дітей від 6 до 18 років – 3 196 грн.

Ці цифри й беремо за основу для розрахунку мінімального та максимального розміру аліментів у 2025 році.

Мінімальні аліменти на дитину у 2025 році

Законодавством встановлено мінімальний гарантований розмір аліментів, а саме — не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У 2025 році мінімальні розміри аліментів приведені в таблиці:

Вік дитини

Прожитковий мінімум, грн

Мінімальний розмір аліментів, грн

Максимальний розмір аліментів, грн

Діти віком до 6 років

2 563

1 281,5

25 630

Діти віком від 6 до 18 років

3 196

1 598

31 960


Максимальний розмір аліментів у 2025 році, як і торік, становить 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (значення дивіться в таблиці вище). Водночас за взаємною згодою батьків розмір виплати може перевищувати максимально визначений державою показник. Відповідну суму потрібно зафіксувати в нотаріально завіреному договорі.

Визначення розміру аліментів

Розмір аліментів може визначатися як у частці від доходу платника, так і у твердій грошовій сумі. При визначенні суми аліментів суд врахує наступні фактори:

  • стан здоров'я та матеріальний стан дитини та платника аліментів;
  • наявність інших дітей та непрацездатних родичів у платника;
  • права власності (нерухомість, автомобіль тощо);
  • витрати та доходи платника.

Способи сплати аліментів:

Аліменти можуть сплачуватися добровільно за домовленістю між батьками або стягуватися через суд у разі відсутності згоди. У разі ухилення від сплати аліментів передбачено відповідальність, включаючи штрафи та інші санкції.

Зверніть увагу! Законодавство може змінюватися, тому рекомендується регулярно перевіряти актуальну інформацію або консультуватися з фахівцями у сфері сімейного права для отримання найсвіжіших даних щодо аліментних зобов'язань.

Аліменти під час воєнного стану

Численні зміни в законодавстві, які відбулися вже під час повномасштабного вторгнення рф, ніяк не торкнулися аліментних зобов'язань. Забезпечення дітей та захист їх прав залишається пріоритетом навіть у складних умовах воєнного стану. Законом України №2129-ІХ від 15.03.2022 внесено зміни до Закону «Про виконавче провадження», що регулюють стягнення аліментів під час воєнного стану:

  • Стягнення на заробітну плату, пенсію та інші доходи боржника припиняється, крім випадків стягнення аліментів.
  • Пеня за прострочення аліментів продовжує нараховуватися (1% за кожен день прострочення).

Особливості стягнення аліментів в умовах війни:

  • У зонах бойових дій або на окупованих територіях виконавчі провадження не відкриваються.
  • Тимчасова зміна територіальної підсудності дозволяє подавати позови про стягнення аліментів на альтернативних територіях.
  • Стягнення аліментів із платників-військовослужбовців, які перебувають у Збройних Силах України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, провадиться на загальних засадах з усіх видів грошового забезпечення, що мають постійний характер.

Таким чином, навіть у складних умовах воєнного стану держава забезпечує захист прав дітей та зобов'язує батьків своєчасно сплачувати аліменти.

Аліменти з ФОП

Фізичні особи-підприємці (ФОП) зобов'язані сплачувати аліменти на загальних підставах, незалежно від статусу платника податків чи складнощів, пов'язаних із веденням бізнесу під час війни.

Розмір аліментів для ФОП визначається:

  • На підставі доходів, зазначених у податковій декларації.
  • У разі відсутності задекларованих доходів або подання нульової декларації — виходячи із середньої заробітної плати в регіоні проживання платника.

Несплата податків або ненадання звітності не звільняє фізичну-особу підприємця від обов'язку сплачувати аліменти.

ФОПи, які мають заборгованість з аліментів понад 3 місяці, як і просто фізичні особи, будуть внесені до Єдиного реєстру боржників, а також можуть зіткнутися з наступними обмеженнями:

  • Заборона виїзду за кордон.
  • Заборона керувати транспортними засобами.
  • Арешт коштів і майна.

Підприємця, які тимчасово втратили дохід або зазнали збитків через війну, можуть звернутися до суду з проханням переглянути розмір аліментів або тимчасово зменшити суму виплат. Для цього потрібно підготувати пакет підтвердних документів.

Якщо ФОП повністю припинив господарську діяльність, аліменти розраховуються виходячи з середньої заробітної плати в регіоні його проживання, доки платник не відновить джерела доходу.

Аліментні зобов'язання безробітних

Безробіття не є аргументом для невиконання аліментних зобов'язань – розрахунок проводиться за середньою заробітною платою в регіоні проживання безробітного.

Аліменти в SMARTFIN.UA

Користувачі онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA мають можливість налаштувати утримання аліментів (у вигляді відсотка з зарплати або фіксованої суми) у зарплатній відомості та автоматично враховувати ці дані під час розрахунку заробітної плати працівників.

аліменти в SMARTFIN.UA

аліменти при утриманні з зарплати

Функція забезпечує зручне та швидке виконання зобов'язань щодо утримання аліментів, відповідно до законодавства України. Система самостійно розраховує необхідні суми, забезпечує точність та економить час бухгалтера! Хочете спробувати протестувати нарахування заробітної плати в SMARTFIN.UA у кілька кліків? Реєструйтесь!

Після реєстрації для вас буде відкрито триденний безкоштовний демо-режим з доступом до понад 35 функцій для автоматизації роботи бухгалтера!

Інші соціальні виплати на дітей у 2025 році

Сума допомоги при народженні дитини у 2025 році становить 41 280 грн. Зазначимо, що цей показник не переглядався з 2014 року. Виплата 10 320 грн відбувається одразу після народження малюка, а решта суми розбивається рівномірними частинами (по 860 грн) та виплачується наступні 36 місяців.

Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами для безробітних жінок, які зареєстровані в центрі зайнятості, у 2025 році становить 757 грн або 25% від ПМ для працездатної особи з розрахунку на місяць.

Грошовий еквівалент "пакунка малюка" (бебі-бокса) відповідає трьом розмірам ПМ для дітей віком до 6 років, а саме 7 689 грн.

Допомога одиноким матерям у 2025 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Її максимальний розмір складатиме: до 6 років – 2 563 грн на дитину; від 6 до 18 років – 3 196 грн; від 18 до 23 років (за умови навчання на стаціонарі у ЗВО) – 3 028 грн.

Соціальна допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, у 2025 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між 2,5 (3,5) прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги. Її максимальний розмір у 2025 році складає:

  • на дитину до 6 років (2,5 ПМ) – 6 407,5 грн,
  • до 6 років з інвалідністю (3,5 ПМ) – 8 970,5 грн,
  • на дитину від 6 до 18 років (2,5 ПМ) – 7 990 грн,
  • від 6 до 18 років з інвалідністю (3,5 ПМ) – 11 186 грн.

Державна соціальна допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, надається у розмірі двох ПМ для дітей відповідного віку: за дитиною до 6 років – 5 126 грн, за дитиною від 6 до 18 років – 6 392 грн.

Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, надається у розмірі, не меншому за 50 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку: для дітей до 6 років – 1 281,5 грн, для дітей від 6 до 18 років – 1 598 грн.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям у 2025 році: на дитину до 6 років (130% ПМ) – 3 331,9 грн, від 6 до 18 років – 4 154,8 грн, від 18 до 23 років за умови навчання – 3 936,4 грн. Виплати призначаються на 6 місяців з дня звернення, якщо протягом місяця подані всі підтверджувальні документи.

SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Це може бути невiрне посилання, або
сторiнку було видалено
Ви успiшно пiдписалися на новини
SMARTFIN.UA