Податкова декларація ФОП на єдиному податку 1,2 групи: звітуємо за 2022 рік
Онлайн-бухгалтерія SMARTFIN.UA звертає вашу увагу, що в 2023 році ФОП на єдиному податку (спрощенці) групи 1,2 подають декларацію по єдиному податку за формою, затвердженою наказом Мінфіну № 394 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 грудня 2022 року № 438). Крім того, нагадуємо, що форма декларації містить додаток 1, за допомогою якого підприємці звітують по ЄСВ "за себе". А сільгоспвиробникам, крім цього, потрібно подати ще й додаток МПЗ.
У свіжій публікації ми підготували детальну інформацію про таке:
- коли і за якою формою ФОП-єдиноподатники групи 1,2 подають податкову декларацію;
- як заповнити декларацію платника єдиного податку групи 1,2;
- особливості заповнення декларації через звільнення від сплати ЄП з 1 квітня 2022 року;
- як підприємцю на ЄП відзвітувати за себе по ЄСВ за 2022 рік - окремий матеріал;
Крім того, тут можна почитати, як заповнити декларацію платника єдиного податку ФОП 3 групи.
Хто і коли подає податкову декларацію
Декларацію платника єдиного податку подають ті ФОП, які протягом усього 2022 року працювали на спрощеній системі оподаткування.
Для підприємців на єдиному податку груп 1 і 2 звітний період складає календарний рік (п. 294.1 ПКУ, 107.01.07 БЗ). У загальному випадку вони подають декларацію по ЄП за рік протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року (п.п. 49.18.3 і п. 296.2 ПКУ).
За результатами 2022 року подати декларацію по єдиному податку ФОП груп 1 і 2 мають не пізніше 01 березня 2023.
Але є випадки, в яких ФОП груп 1 і 2 повинні звітувати в квартальні строки. За квартал ФОП повинен відзвітувати, якщо (п.п. 296.5.1 ПКУ):
- перевищив протягом 2022 року граничний обсяг доходу, що дає право перебувати в групі 1 (1 085 500 грн.) або 2 (5 421 000 грн.);
- самостійного перейшов у групу 2 чи 3 єдиного податку;
- відмовився від ЄП і перейшов на загальну систему оподаткування.
Якщо підприємець подав квартальну декларацію по єдиному податку, йому не потрібно подавати річну декларацію для груп 1 і 2. Тому, якщо якась із перелічених подій сталася у IV кварталі 2022, декларацію по єдиному податку такий підприємець повинен подати протягом 40-ка, а не 30-ти календарних днів після закінчення звітного періоду.
Також у квартальні строки подає декларацію ФОП на єдиному податку груп 1 і 2, якщо у IV кварталі 2021 року він ліквідується.
Сплата єдиного податку спрощенцями 1,2 групи
Суму єдиного податку такі підприємці перераховують щомісячно за місцем своєї податкової адреси (п. 295.4 ПКУ) авансом не пізніше ніж 20-те число (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ).
Якщо в IV кварталі 2022 року ФОП 1,2 групи ЄП перевищив граничний розмір доходу, тоді він має сплатити із суми перевищення податок, розрахований за підвищеною ставкою (15%), протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації по єдиному податку за квартал (п. 295.7 ПКУ).
Чи подавати декларацію, якщо немає доходу?
Чи потрібно звітувати підприємцю, який за результатами роботи за 2022 рік не отримав доходу? Відповідно до абзацу першого п. 49.2 ПКУ платник може не подавати звітність за відсутності у звітному періоді об'єкта оподаткування та показників, які потрібно задекларувати. Але у звітуванні за 2022 рік до цього правила додається ще одна умова: ФОП-спрощенці груп 1 — 3 разом із річною декларацією по єдиному податку подають додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
Від подання Додатку 1 звільняють такі ФОП-платники єдиного податку груп 1,2:
- ФОП, які отримують пенсію за віком чи за вислугою років або є особами з інвалідністю;
- досягли пенсійного віку та отримують пенсію чи соцдопомогу;
- працюють на умовах трудового договору і за них роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний.
Тому, за 2022 рік із числа ФОП на спрощеній системі, які не одержали доходу, не подавати декларацію по єдному податку можуть лише ті підприємці, які звільнені від сплати ЄСВ «за себе».
Усі інші ФОП-єдинники мають подати пусту декларацію із заповненим ряд. 21 і заповнений додаток 1 до неї. Про це наголошують податківці у БЗ 107.01.07.
Відповідальність за неподання декларації
За неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій:
- в розмірі 340 грн., за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації (розрахунку);
- в розмірі 1020 грн. при повторному порушенні за несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів – для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення (п.120.1 ПКУ).
Але, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та перелік документів на підтвердження затверджено Наказом № 225 (абз. 8 пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ). Строк подання повідомлення – 30.09.2022.
Подання декларації мобілізованим ФОП
Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені цим Кодексом, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених цим Кодексом (п.25 підрозд.10 розд. ХХ ПКУ).
Враховуючи те, що положення пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ поширюються, у т. ч. на платників податків, які мобілізовані, то ФОП - єдинники третьої групи (у т. ч., які мають найманих працівників), які мобілізовані, протягом дії воєнного стану в Україні, та не мають можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зобов'язані виконати його щодо нарахування, сплати та подання податкової декларації платника єдиного податку протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а у разі недотримання такого терміну у зв'язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях - протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов'язків (ГУ ДПС у Закарпатській області 05.08.22 https://zak.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/599505.html).
Звільнення від сплати ЄП
З 01 квітня ФОП 1, 2 група мають право не сплачувати авансові внески з єдиного податку. Відповідно до Листа ДПС від 07.11.2022 р. № 695/2/99-00-24-01-03-02: "ФОП - платники ЄП 1 і 2 груп, які не сплачували ЄП під час воєнного стану відповідно до абз. 1 пп. 9.1 підр. 8 р. ХХ ПКУ, в податковій декларації платника єдиного податку (у разі виникнення обов'язку щодо подання податкової декларації платника єдиного податку) відображають відсутність щомісячних авансових внесків єдиного податку за відповідний податковий (звітний) період. ФОП - платник єдиного податку (першої або другої групи платника єдиного податку), який скористався наданим ПКУ правом не сплачувати єдиний податок у період з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, не несе встановлену ПКУ відповідальність за несплату єдиного податку у цей період".
Як заповнити декларацію платника єдиного податку 1 та 2 груп
Зміна форми декларації пов'язані із тим, що до неї був включений додаток МПЗ. Сама декларація суттєвих змін не зазнала. Тож, її не повинно викликати труднощів. Єдине, на що потрібно звернути увагу, - особливість відображення зобов'язань по єдиному податку у зв'язку з пільгою по сплаті ЄП, яка діє з 1 квітня 2022 року.
Для подання звітності в електронному вигляді, в тому числі і в сервісі SMARTFIN.UA, обирайте декларацію за ідентифікатором форми F0103406 (меню ЗВІТНІСТЬ - кнопка "Створити"):
Порядок заповнення податкової декларації платника єдиного податку для ФОП 1 та 2 групи
Декларація платника єдиного податку заповнюється наростаючим підсумком з початку звітного року (п. 296.7 ПКУ). Для її заповнення за 2022 рік ФОП використовують дані своєї довільної форми обліку, у якій помісячно відображалися записи про суму отриманого доходу.
В SMARTFIN.UA є можливість ведення книги обліку доходів, що дозволяє:
- створювати і зберігати книги доходів на кожний рік в одній системі;
- не накопичувати "хвости" з їх ведення, мати можливість за потреби роздрукувати і надати книгу у контролюючий орган;
- обирати варіант ведення книги (помісячно або поденно);
- автоматично контролювати ліміт доходу, який дає право перебування на кожній групі ЄП;
- автоматично заповнювати Декларацію платника єдиного податку.
Детальніше тут:
Книга доходів для платників ЄП: як користуватись
Декларація складається з шапки і 7 розділів. При цьому різні категорії ФОП заповнюють різні розділи:
- ФОП групи 1 заповнюють розділи І, ІІ, V та VІІ
- ФОП групи 2 — розділи І, ІІІ, V та VІІ
Якщо ФОП-спрощенець має намір у звітній річній декларації уточнити помилки, допущені в минулих періодах, то він повинен заповнити також і розділ VІ.
Шапка декларації
Рядок 1 - зазначають відповідну відмітку в одному з полів залежно від типу декларації: «Звітна», «Звітна нова», «Уточнююча» і «Довідково». При заповненні річної декларації слід вказати позначку «Х» у графі «Звітна».
Рядок 2 - вказують період, за який подається декларація. При заповненні річної декларації вказують позначку «Х» у полі «рік» і зазначають «2022».
Рядок 3 - вказують період, за який подається уточнююча декларація. Заповнюється цей реквізит тільки у випадку подання уточнюючої декларації, тобто тієї, у якої у ряд. 1 і стоїть позначка «Х» у полі «Уточнююча». При заповненні річної декларації ця графа залишається порожньою.
Рядок 4 - вказують назву податкової, у яку подають декларацію, це податкова за місцем своєї податкової адреси.
Рядок 5 - вказують назву ФОП відповідно до реєстраційних документів.
Рядок 6 - Вказують інформацію про свою податкову адресу, дані електронної пошти і номер телефону.
Рядок 7 - зазначають свій податковий номер (ідентифікаційний номер). Ті ФОП, що відмовилися від ідентифікаційного номера, вказують серію (за наявності) та номер паспорта.
Рядок 8 - вказують особливі відмітки. А саме:
— у ряд. 8.1 вказують позначку «Х», якщо подають ліквідаційну декларацію;
— у ряд. 8.2 вказують позначку «Х», якщо ФОП перейшов на загальну систему.
Для автоматичного заповнення реквізитів шапки декларації в сервісі SMARTFIN.UA усі необхідні дані повинні бути внесені у картку організації:
Розділ І. Загальні показники підприємницької діяльності
Рядок 9 - зазначають максимальну кількість працівників, які одночасно перебували з ФОП у трудових відносинах, за будь-який із місяців звітного періоду (107.01.07 БЗ). Не враховуються працівники (п.п. 291.4.1 ПКУ):
- які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами
- які перебуваютьу відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку
- мобілізовані
Уважно вказуйте кількість працівників! ФОП групи 1 повинні вказувати виключно «0», оскільки вони не повинні мати найманих працівників (п.п. 1 п. 291.4 ПКУ). ФОП групи 2 можуть вказати значення від «0» до «10», оскільки з ними у трудових відносинах можуть перебувати не більше 10 осіб (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ). Якщо вказати значення, які перевищують допустимі норми, це може стати причиною примусового переведення ФОП на загальну систему після здійснення перевірки.
Рядок 10 - зазначають код і назву виду діяльності згідно з КВЕД-2010 , яку фактично здійснював підприємець у звітному періоді (107.01.07 БЗ). Тобто переписувати всі види діяльності, зазначені в Реєстрі, не потрібно.
Уважно вказуйте види діяльності! Якщо зазначити не всі види діяльності, які здійснювалися у звітному періоді, або вказати зайві за умови, що всі вони є в Реєстрі платників єдиного податку, то це не вплине на перебування ФОП на спрощеній системі.
А якщо вказати ті види діяльності, які не внесені до Реєстру платників єдиного податку або заборонено здійснювати на єдиному податку чи в певній групі ЄП, то це може стати підставою анулювання реєстрації платника єдиного податку після проведення перевірки.
Для того, щоб в сервісі SMARTFIN.UA види діяльності можна було внести в декларацію автоматично, їх необхідно додати і зберегти в Картці організації:
Розділ ІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи та Розділ ІІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи
Принцип заповнення цих розділів однаковий для платників обох груп, але кожна вносить дані лише в свій розділ.
У розділі "Щомісячні авансові внески", наведеному на початку розділу ІІ (ІІІ), ФОП групи 1 (2) повинні зазначити дані про щомісячні авансові внески з єдиного податку у гривнях з копійками загальною сумою за кожен квартал: ставка ЄП х 3. При цьому нараховані до сплати щомісячні авансові внески відображаються незалежно від суми їх фактичної сплати, тобто такі, які підлягають сплаті за квартал згідно із законодавством (107.01.07 БЗ).
Якщо ж у якомусь місяці ФОП був звільнений від сплати єдиного податку у зв'язку з відпусткою або лікарняним, то ЄП за цей місяць або місяці в декларації не показуємо.
У рядку 01 (03) зазначають суму отриманого доходу у гривнях з копійками.
У рядку 02 (04) вказують суму доходу, з якого слід сплатити ЄП за підвищеною ставкою 15%, а саме дохід:
1) який перевищує граничну межу;
2) отриманий від діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП;
3) отриманий при застосуванні відмінного від грошового способу розрахунків;
4) отриманий від здійснення видів діяльності, яка не дає права застосовувати ЄП;
5) отриманий від здійснення діяльності, не сумісної з перебуванням у групі 1 або 2 згідно з п. 291.4 ПКУ
Заповнення розділу ІІ для платників єдиного податку групи 1
Граничний дохід у 2022 році для ФОП 1 групи складає 1 085 500 грн, а конкретну ставку єдиного податку ФОП бере зі свого місцевого рішення. Максимальна для 2022 року складає 248,10 грн.
Особливість заповнення за 2022 рік! Платники єдиного податку групи 1 були звільнені від ЄП у квітні - грудні 2022 року, тому ЄП за IІ, ІІІ та IV квартали у них = 0. Відповідно, заповнювати розділ ІІ такі підприємці повинні наступним чином (ставка ЄП може відрізнятися, у прикладі взята максимальна для 2022 року):
Заповнення розділу ІІІ для платників єдиного податку групи 2
Граничний дохід у 2022 році складає 5 421 000 грн, а конкретну ставку єдиного податку ФОП бере зі свого місцевого рішення. Максимальна для 2022 року складає 1300 грн.
Особливість заповнення за 2022 рікі! Платники єдиного податку групи 1 були звільнені від ЄП у квітні - грудні 2022 року, тому ЄП за IІ, ІІІ та IV квартали у них = 0. Відповідно, заповнювати розділ ІІ такі підприємці повинні наступним чином (ставка ЄП може відрізнятися, у прикладі взята максимальна для 2022 року):
Розділ V. Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку
Рядок 08 - всі ФОП підсумовують дані про розмір отриманого доходу ФОП за рік. Щоб заповнити цей рядок, слід знайти суму значень ряд. 01 + ряд. 02 + ряд. 03 + ряд. 04 + ряд. 05 + ряд. 06 + ряд. 07 розділів II, III і IV декларації.
Розділ VII. Визначення зобов'язань із сплати єдиного внеску за даними звітного (податкового) періоду
Рядок 21 - відображають суму нарахованого ФОП ЄСВ за «себе» за рік.
Для заповнення цього рядка спочатку заповнюємо додаток 1 до декларації платника єдиного податку. Як це зробити, читайте у цьому матеріалі. З додатку 1 беремо суму ЄСВ з рядка «Усього» графи 4 розділу 9. Також не забудьте проставити відповідну позначку про наявність додатку 1: