Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: нюанси оформлення

Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: нюанси оформлення

23 червня 2022 р. Автор: Світлана Іванова

Відпустка без збереження заробітної плати - це тимчасове звільнення працівника від виконання його трудових обов'язків. Вона надається на певну кількість календарних днів та не оплачується роботодавцем.

Ще донедавна для надання відпустки за власний рахунок існувало 3 підстави:

 1. за сімейними обставинами (ст. 26 ЗУ «Про відпустки») - на період, що не перевищує 15 календарних днів на рік. Така відпустка надається за взаємним погодженням роботодавця та працівника і не є обов'язковою (тобто роботодавець може відмовити у її наданні по тій чи іншій причині, наприклад, через неможливість забезпечити ефективний виробничий процес без конкретного працівника в запропоновані ним дати відпустки).
 2. "під певну подію" або для громадян пільгових категорій (ст. 25 ЗУ «Про відпустки») - належить до розряду обов'язкових відпусток, тобто роботодавець зобов'язаний її надати за певних обставин та при наданні працівником відповідних документів, що підтверджують необхідність такої відпустки. Тривалість "безвідмовної" відпустки залежить від підстав. Наприклад, чоловіку, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці на його прохання забезпечується 14 календарних днів відпочинку від роботи, для догляду за хворим по крові чи шлюбу родичем - до 30 календарних днів тощо.
 3. "карантинна" відпустка (ст. 26 ЗУ «Про відпустки») - надається за згодою сторін безстроково на період дії карантину. Такий вид відпустки не є обов'язковим, а отже роботодавець може відмовити у її наданні.

! Через несправедливу, агресивну та загарбницьку війну, розв'язану рф проти України 24 лютого 2022 року, на території нашої держави було проголошено воєнний стан, а згодом з ним з'явилися й нові правила організації трудових відносин. 24 березня 2022 року набрав чинності Закон № 2136–IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", яким було запроваджено додаткову підставу надання відпустки без збереження зарплати.

 1. через воєнний стан (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136) - на період дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надати йому відпустку без збереження заробітної плати. Цей вид відпустки не є обов'язковим, тобто роботодавець може відмовити.

Нагадаємо, що 22 травня рішенням ВРУ дію воєнного стану було продовжено ще на 90 днів, до 23 серпня 2022 року. Дія Закону № 2136-IX продолжилась автоматично.

Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: деталі

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону № 2136 протягом дії воєнного стану роботодавець може надавати працівнику відпустку за власний рахунок без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Але головною умовою залишається ініціатива працівника.

Роботодавець не може примусити працівника піти у неоплачувану відпустку, але може відмовити в її наданні, якщо мова йде про роботу на об'єктах критичної інфраструктури: на підприємствах енергетичної та хімічної промисловості, в галузях транспорту, телекомунікацій, інформаційних технологій, продовольства, банківській сфері, комунальному господарстві тощо.

Дні "воєнної" безоплатної відпустки:

 • не враховуються при:

- розрахунку середньої заробітної плати (для розрахунку відпускних, компенсації за невикористану відпустку, лікарняних, днів військової служби, відрядження).

- не включаються у страховий стаж для розрахунку лікарняних/декретних.

 • враховуються:

- при обчисленні трудового стажу для отримання права на щорічну відпустку.

Оформлення відпустки без збереження заробітної плати через воєнний стан

Воєнний стан введено Указом № 64/2022, який з 24 лютого вже кілька разів дополнювався, і, можливо, в подальшому до нього ще будуть додаватися зміни. Отже, оформити надання відпустки в воєнний час можна наступним чином:

Працівник подає заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати через воєнний стан. У документі він зазначає передбачувану тривалість відпустки (наприклад, 45 календарних днів) і вказує дату її початку. Якщо працівник запитає продовження відпустки після завершення наданих 45 днів, а воєнний стан триватиме, працівник повинен подати нову заяву із актуальними датами.

заява про надання відпустки без збереження заробітної плати через воєнний стан

 • На підставі поданої заяви роботодавець видає наказ про надання відпустки через воєнний стан. В ньому потрібно вказати реквізити Указу Президента України про введення воєнного стану у відповідній редакції, відповідно до якого видається наказ.

Наприклад, відповідно до Указу Президента України 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX.

наказ про надання відпустки через воєнний стан

 • Якщо працівник запитає продовження відпустки, а дія воєнного стану триватиме, знадобиться видавати новий наказ із актуальними реквізитами указу Президента України.
 • Якщо працівник бажає перервати неоплачувану відпустку ще до того, як вона офіційно завершиться, він має підготувати відповідну заяву, а роботодавець видати на її підставі новий наказ.
 • Якщо дія воєнного стану завершиться раніше, ніж надана неоплачувана відпустка, працівник просто має вийти на роботу. Подавати заяву щодо виходу з відпустки та видавати відповідний наказ не вимагається.

Відзначимо, що в кадровому розділі онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA ви можете в кілька кліків знайти всі потрібні документи для надання відпустки без збереження зарплати під час воєнного стану, сформувати заяви та накази, особові картки працівників, трудові договори, акти та розпорядження. Документи при необхідності можна редагувати, завантажувати та друкувати.

SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Коментарі
  Це може бути невiрне посилання, або
  сторiнку було видалено
  Ви успiшно пiдписалися на новини
  SMARTFIN.UA