Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: нюанси оформлення. ОНОВЛЕНО!
Відпустка без збереження заробітної плати - це тимчасове звільнення працівника від виконання його трудових обов'язків. Вона надається на певну кількість календарних днів та не оплачується роботодавцем.
Ще донедавна для надання відпустки за власний рахунок існувало 3 підстави:
- за сімейними обставинами (ст. 26 ЗУ «Про відпустки») - на період, що не перевищує 15 календарних днів на рік. Така відпустка надається за взаємним погодженням роботодавця та працівника і не є обов'язковою (тобто роботодавець може відмовити у її наданні по тій чи іншій причині, наприклад, через неможливість забезпечити ефективний виробничий процес без конкретного працівника в запропоновані ним дати відпустки).
- "під певну подію" або для громадян пільгових категорій (ст. 25 ЗУ «Про відпустки») - належить до розряду обов'язкових відпусток, тобто роботодавець зобов'язаний її надати за певних обставин та при наданні працівником відповідних документів, що підтверджують необхідність такої відпустки. Тривалість "безвідмовної" відпустки залежить від підстав. Наприклад, чоловіку, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці на його прохання забезпечується 14 календарних днів відпочинку від роботи, для догляду за хворим по крові чи шлюбу родичем - до 30 календарних днів тощо.
- "карантинна" відпустка (ст. 26 ЗУ «Про відпустки») - надається за згодою сторін безстроково на період дії карантину. Такий вид відпустки не є обов'язковим, а отже роботодавець може відмовити у її наданні.
! Через несправедливу, агресивну та загарбницьку війну, розв'язану рф проти України 24 лютого 2022 року, на території нашої держави було проголошено воєнний стан, а згодом з ним з'явилися й нові правила організації трудових відносин. 24 березня 2022 року набрав чинності Закон № 2136–IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", яким було запроваджено додаткову підставу надання відпустки без збереження зарплати.
- через воєнний стан (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136) - на період дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надати йому відпустку без збереження заробітної плати. Цей вид відпустки не є обов'язковим, тобто роботодавець може відмовити.
Нагадаємо, що 22 травня рішенням ВРУ дію воєнного стану було продовжено ще на 90 днів, до 23 серпня 2022 року. Дія Закону № 2136-IX продолжилась автоматично.
Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: деталі
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону № 2136 протягом дії воєнного стану роботодавець може надавати працівнику відпустку за власний рахунок без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Але головною умовою залишається ініціатива працівника.
Роботодавець не може примусити працівника піти у неоплачувану відпустку, але може відмовити в її наданні, якщо мова йде про роботу на об'єктах критичної інфраструктури: на підприємствах енергетичної та хімічної промисловості, в галузях транспорту, телекомунікацій, інформаційних технологій, продовольства, банківській сфері, комунальному господарстві тощо.
Дні "воєнної" безоплатної відпустки:
- не враховуються при:
- розрахунку середньої заробітної плати (для розрахунку відпускних, компенсації за невикористану відпустку, лікарняних, днів військової служби, відрядження).
- не включаються у страховий стаж для розрахунку лікарняних/декретних.
- враховуються:
- при обчисленні трудового стажу для отримання права на щорічну відпустку.
Оформлення відпустки без збереження заробітної плати через воєнний стан
Воєнний стан введено Указом № 64/2022, який з 24 лютого вже кілька разів дополнювався, і, можливо, в подальшому до нього ще будуть додаватися зміни. Отже, оформити надання відпустки в воєнний час можна наступним чином:
Працівник подає заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати через воєнний стан. У документі він зазначає передбачувану тривалість відпустки (наприклад, 45 календарних днів) і вказує дату її початку. Якщо працівник запитає продовження відпустки після завершення наданих 45 днів, а воєнний стан триватиме, працівник повинен подати нову заяву із актуальними датами.
- На підставі поданої заяви роботодавець видає наказ про надання відпустки через воєнний стан. В ньому потрібно вказати реквізити Указу Президента України про введення воєнного стану у відповідній редакції, відповідно до якого видається наказ.
Наприклад, відповідно до Указу Президента України 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX.
- Якщо працівник запитає продовження відпустки, а дія воєнного стану триватиме, знадобиться видавати новий наказ із актуальними реквізитами указу Президента України.
- Якщо працівник бажає перервати неоплачувану відпустку ще до того, як вона офіційно завершиться, він має підготувати відповідну заяву, а роботодавець видати на її підставі новий наказ.
- Якщо дія воєнного стану завершиться раніше, ніж надана неоплачувана відпустка, працівник просто має вийти на роботу. Подавати заяву щодо виходу з відпустки та видавати відповідний наказ не вимагається.
Відзначимо, що в кадровому розділі онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA ви можете в кілька кліків знайти всі потрібні документи для надання відпустки без збереження зарплати під час воєнного стану, сформувати заяви та накази, особові картки працівників, трудові договори, акти та розпорядження. Документи при необхідності можна редагувати, завантажувати та друкувати.
ОНОВЛЕННЯ від 19 липня 2022 р.
18 липня 2022 р. в газеті "Голос України" було опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX. А отже з 19 липня Закон №2352 набрав чинності.
Що нового в ньому про відпустки без збереження заробітної плати під час воєнного стану?
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки у працівника залишається опція взяти відпустку без збереження через воєнний стан за згодою сторін. Така відпустка як і раніше не обмежується тривалістю 90 календарних днів, але надається у рамках діє воєнного стану. Вона може надаватися будь-якому працівнику, незалежно від його категорії чи статуса та включається до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку або компенсацію при звільненні. Але, як і раніше, потрібна домовленість сторін, тобто роботодавець має повне право відмовити у її наданні.
З 19.07.2022 маємо новий вид відпустки без збереження зарплати та нову підставу для її надання - п. 4 ст. 12 Закону № 2136, згідно з яким:
У період дії воєнного стану роботодавець зобов'язаний надати відпустку за свій рахунок працівнику, який виїхав за межі України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО).
Тобто на сьогодні існує два варіанта воєнної відпустки за свій рахунок. Одна надається на підставі ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки, а інша - на підставі п. 4 ст. 12 Закону № 2136. Чим вони відрізняються, розглядаємо в таблиці, що приведена нижче:
Як бачимо, надання відпустки на термін до 90 календарних днів для ВПО або працівників, що виїхали за кордон, обов'язкове, але для її надання потрібні підтверджувальні документи.
Ними можуть бути:
- Довідка про статус ВПО;
- Відмітки в паспорті про перетин кордону, документи, що підтверджують статус особи, яка отримала тимчасовий захист, або інший статус, що дозволяє перебувати тривалий час у певній країні, тощо.
Мінекономіки роз'яснює це питання наступним чином:
Рішення щодо надання відпустки за свій рахунок працівнику, який виїхав за кордон, роботодавець приймає на підставі наданих таким працівником доказів, які в достатній мірі підтверджують цей факт.
Бажану тривалість відпустки без збереження зарплати для ВПО та осіб, що виїхали за кордон, працівник вказує в заяві, але, повторимо, що вона не може бути більше 90 календарних днів протягом дії воєнного стану.
З якої дати рахувати 90 днів - наразі одне з найпопулярніших питань. Зауважимо, що можливість скористатись відпусткою на підставі п. 4 ст. 12 Закону № 2136 з'явилася тільки з 19 липня 2022 р. Тож, якщо працівнику була надана відпустка без збереження зарплати раніше, вона була надана на іншій підставі, а отже підсумовувати її дні та вираховувати з них 90 днів не потрібно! Навіть якщо відпустка надавалась працівнику кількома етапами, починаючи з 24 лютого 2022 року.
ПІДСУМОК
Працівники, що мають статус ВПО або перебувають за кордоном, можуть скористатися новим видом відпустки без збереження зарплати на підставі п. 4 ст. 12 Закону № 2136, починаючи з 19 липня 2022. Тривалість такої відпустки має бути не більшою ніж 90 календарних днів. Цей вид відпустки є обов'язковим, тобто роботодавець не може відмовити у її наданні, якщо працівник надав заяву та підтверджувальні документи (про статус ВПО, перетин кордону, отримання тимчасового захисту за кордоном тощо).
Всі інші працівники можуть подати заяву про надання відпустки під час воєнного стану на підставі ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Така відпустка може мати необмежену тривалість в рамках воєнного стану і надаватись за домовленістю сторін, тобто роботодавець має повне право відмовити у її наданні.