Як ФОП на загальній системі відзвітувати “за себе” по ЄСВ за 2022 рік
Звітуючи з ЄСВ за 2022 рік підприємці на загальній системі заповнюють додаток ЄСВ-1 до декларації про майновий стан і доходи (у редакції Наказу Мінфіну від 17.05.2022 року № 143).
В сьогоднішньому матеріалі ми підготували для вас детальну інформацію про таке:
- загальні питання подання ЄСВ-додатку і правила сплати ЄСВ загальносистемниками;
- як заповнити ЄСВ-додаток;
- проблемні питання: врахування збиткових місяців і амортизації;
- заповнення ЄСВ-додатку ФОП, які протягом 2022 року працювали за трудовими договорами.
Не подавати додаток ЄСВ-1 може ФОП на загальній системі, який весь 2022 рік:
- працював за трудовим договором за основним місцем роботи за умови, що його роботодавець кожен місяць сплачував за нього ЄСВ не менше за мінімальний (спеціально повідомляти податківців про те, що ФОП працює за наймом, не треба);
- був пенсіонером (будь-яким, у т. ч. із втрати годувальника, за вислугою років, чорнобилець і тому подібне), або досяг пенсійного віку і отримував пенсію або соцдопомогу;
- був інвалідом (будь-якої групи);
- мобілізований (за умови, що в нього немає найманих працівників).
Якщо ФОП вийшов на пенсію або став інвалідом протягом 2022 року, то ЄСВ-додаток він подати повинен. Але заповнює його не за весь рік, а з січня по той місяць (включно), в якому він подав заяву на пенсію або оформив інвалідність. По інших місяцях поля залишаємо порожніми (в електронному звіті) або вказуємо прочерки (у паперовому звіті).
Правила сплати ЄСВ підприємцями-загальносистемниками
Перед тим, як перейти до заповнення додатку ЄСВ-1, згадаємо правила сплати ЄСВ підприємцями на загальній системі:
- базою нарахування ЄСВ для ФОП-загальносистемників є дохід (прибуток), отриманий від їх діяльності, який підлягає оподаткуванню ПДФО. Це чистий дохід від підприємницької діяльності. Для його визначення в 2022 році підприємці вели Типову форму обліку доходів і витрат. Цей же показник визначається в додатку Ф2 і переноситься в головну форму декларації. Саме до даних декларації загальносистемника йде прив'язка в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (п.п. 4 п. 2 розд. IV).
- сума ЄСВ не може бути менше розміру мінімального страхового внеску за місяць, у якому отриманий дохід (прибуток) (тобто отримана хоча б копійка чистого доходу), і більше ніж ЄСВ з 15 мінзарплат, тобто ЄСВ за прибутковий місяць складає:
— з 01.01.2022 — не нижче 1430 грн і не вище 21450 грн;
— з 01.10.2022 — не нижче 1474 грн і не вище 22110 грн.
- якщо ФОП-загальносистемник не отримав чистого доходу в якому-небудь місяці 2022 року, то він має право взагалі не платити ЄСВ за такий місяць.
- якщо ФОП бажає сплатити ЄСВ за нульовий/збитковий місяць (наприклад, щоб сформувався пенсійний стаж), то це не забороняється. При цьому сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску і не більше за максимальний.
Заповнення ЄСВ-додатку
Декларацію і додаток ЄСВ-1 за 2022 рік подаємо з типом «звітна». Тип «довідкова» разом із типом «звітна» будемо заповнювати, якщо ФОП у 2023 році:
- виходитиме на пенсію
- буде отримувати лікарняні чи декретні
- добровільно сплачуватиме ЄСВ або доплачуватиме його за результатами перевірки.
Титульна частина
Рядки 1-3 - при заповненні шапки додатку проконтролюйте, щоб значення полів вступної частини збігалися зі значеннями відповідних рядків 1 — 3 розділу I декларації.
Рядок 5 заповнюють не усі ФОП, а тільки ті, хто припинив діяльність і подає ліквідаційну декларацію (потрібно вказати дату зняття з держреєстрації).
У рядку 6 вказуємо основний КВЕД з Держреєстру (неважливо, яким видом діяльності ФОП фактично займався у 2022 році).
Рядок 7 заповнюють не усі ФОП, а тільки ті, хто повторно знімається з держреєстрації протягом одного року і знову подає «ліквідаційну» декларацію (вказують цифру від 2 до 9).
У рядку 8 вказуємо останній день роботи на загальній системі. Якщо ФОП знявся з держреєстрації 20 грудня, то вказуємо, що він працював на загальній системі по 20 грудня. Якщо робота на загальній системі була розірвана періодом перебування на спрощеній системі, то заповнюємо обидва рядки «ФО — на загальній системі оподаткування».
Рядок 9 заповнюють тільки ті ФОП, які подають «ліквідаційну» декларацію у зв'язку зі зняттям з держреєстрації, виходять на пенсію або претендують на отримання лікарняних чи декретних.
Зразок заповнення титульної частини: "ФОП весь рік працював на загальній системі оподаткування"
Зразок заповнення титульної частини: "ФОП І, ІІ та IV квартал перебував на загальній системі, ІІІ квартал на єдиному податку, а 20.12.2022 знявся з державної реєстрації"
Таблична частина - загальні правила
У графі 2 проставляється цифра «5» (означає роботу на загальній системі).
У графу 3 - суму чистого доходу за кожен місяць з Типової форми ОДВ (Типова форма ОДВ і амортизаційний додаток до неї набрали чинності з 16.07.2021).
Графу 4 заповнюємо так:
- переносимо дані з графи 3, якщо там зазначена сума: для січня - вересня в діапазоні 6500 грн - 97 500 грн (включно), для жовтня - грудня в діапазоні 6700 грн - 100 500 грн (тобто від однієї до 15 мінімальних заробітних плат);
- зазначаємо 6500 грн для січня - вересня, якщо в графі 3 стоїть дохід менше 6500 грн. Для жовтня - грудня зазначаємо 6700, якщо в графі 3 стоїть дохід менше 6700 (тобто якщо дохід менший від мінімальної заробітної плати);
- не заповнюємо (ставимо прочерк у паперовому звіті), якщо графа 3 — порожня (тобто чистий дохід дорівнює «0» або отримано збиток);
- зазначаємо «0,00», якщо ЄСВ за цей місяць за підприємця сплатив його роботодавець за місцем основної роботи (не менше мінімального внеску — 1430 грн, для жовнтя - грудня — 1474 грн. Таке саме заповнення й у випадку з іншими пільгами зі сплати ЄСВ «за себе»;
У графі 5 зазначаємо ставку ЄСВ (%) — 22,00;
У графі 6 зазначаємо суму ЄСВ. Це 22 % від значення графи 4.
Підсумок за графою 6 переносимо до ряд. 20.1 основної частини декларації.
Проблемні питання при заповненні ЄСВ-додатку
Таких питань два:
- чи можна врахувати збиткові місяці при заповненні ЄСВ-додатку?
- як врахувати амортизацію в ЄСВ-додатку тим ФОП, які її нараховують?
Якщо ФОП має як прибуткові, так і збиткові місяці
Раніше в такій ситуації підприємці застосували усереднення річного чистого доходу: брали чистий дохід за рік, ділили його на кількість місяців роботи на загальній системі і отримана суму брали для заповнення графи 3 по кожному місяцю.
При заповненні ЄСВ-додатку за 2022 рік Пункт 8 ч. 5 розд. IV Інструкції № 783 вимагає заповнювати графу 3 так:
- по усіх збиткових місяцях ставимо прочерк (у паперовому звіті) або залишаємо поле порожнім (в електронному звіті);
- по усіх прибуткових місяцях вказуємо фактичний чистий дохід за цей місяць. Податківці хочуть бачити тут підсумок чистого доходу з Типової форми ОДВ.
Очевидно, що такий підхід є дискримінаційним, оскільки підприємець повинен сплатити ЄСВ не з чистого річного доходу, а з доходу, в якому не враховані збитки.
Якщо ФОП нараховує амортизацію
Подібна ситуація склалася також із амортизаційними витратами. У Типовій формі ОДВ її розраховують не щомісячно, як було у Книзі обліку доходів і витрат, а раз на рік. І вже потім віднімаємо її від різниці між річним доходом і річними витратами.Тому щомісячні підсумки чистого доходу в Типовій формі ОДВ розраховуються без амортизації, а саме ці суми потрібно проставляти в графі 3 додатку ЄСВ 1.
Що робити в цій ситуації, поки не зрозуміло. Включити суму амортизації у витрати грудня неправильно, оскільки вона належить до усіх місяців. А розподілити її рівномірно не можна через відсутність такої норми в Інструкції № 783. Взагалі не враховувати амортизаційні відрахування теж суперечить п.2 ч.1 ст. Закону про ЄСВ про те, що база для нарахування ЄСВ — це чистий дохід, який підлягає оподаткуванню ПДФО. А ПДФО ми платимо з різниці між річним доходом і річними витратами ФОП, в які уключена у тому числі й річна амортизація ( п. 177.2, п.п. 177.4.6 ПКУ). Такий собі бермудський трикутник, в якому губиться здоровий глузд. Тож по цьому питанню чекаємо на роз'яснення податківців.
Оскільки озвучені питання є спірними, рекомендуємо отримати від податківців на свою адресу письмову індивідуальну консультацію (ІПК). Якщо податківці в ній будуть проти можливості врахувати збитки або амортизацію, а ціна питання суттєва, таку індивідуальну консультацію можна буде оспорити в адміністративному суді.
Приклад заповнення додатку ЄСВ 1, якщо у підприємця є збитки по місяцям 2022 року (варіант, який відповідає вимогам податківців):
Заповнення додатку ЄСВ-1, якщо ФОП працював за трудовим договором
Підприємець не подає додаток ЄСВ-1 у випадку: якщо ФОП протягом усього 2022 року працював за трудовим договором за основним місцем роботи і за нього роботодавцем сплачений ЄСВ не менше мінімуму.
Підприємець подає додаток ЄСВ-1: якщо ФОП перебував у трудових відносинах лише частину 2022 року.
В цьому випадку:
- у графі 3 по кожному місяцю ставимо фактичну суму чистого доходу за цей місяць (за даними Типової форми ОДВ). Якщо ж в якомусь місяці був збиток, то ставимо «0,00» або прочерк;
- у графі 4 вказуємо:
— «0,00» за тими місяцями, за які роботодавець сплатив ЄСВ;
— мінзарплату (можна більше, але не більше 15 мінзарплат) за тими місяцями, в яких ФОП працював за трудовим договором, але роботодавець не сплатив за нього ЄСВ або сплатив менше мінімуму.
Приклад
ФОП працював за трудовим договором до вересня 2022 року, звільнився у вересні 2022 року і ЄСВ за нього сплачений менше мінімуму.
З жовтня по грудень 2022 року ФОП вже не працював за трудовим договором, тому в додатку ЄСВ-1 за ці місяці графа 4 = графі 3.
Важливий момент. Закон про ЄСВ не дозволяє ФОП — найманим працівникам сплачувати ЄСВ «за себе» навіть добровільно! Тому якщо ви здійснювали сплату ЄСВ протягом року як ФОП, це вважається переплатою і ці суми можна повернути.
Відмітки про ЄСВ-додаток у головній формі
Не забуваємо, що дані стосовно додатку ЄСВ 1 потрібно заповнити у головній частині декларації:
- у рядку 8 шапки декларації «Відомості про суми нарахованого єдиного внеску у додатках ЄСВ 1, ЄСВ 2, ЄСВ 3»;
- у полі «Додатки до декларації (потрібне зазначити)» у комірці поряд з «ЄСВ 1».
- заповнити рядок 22.1 декларації (сума на картинці умовна).
Скрін роз'ясення від податкової щодо подання додатку ЄСВ-1 пільговиками: