Зміни у безготівкових розрахунках з 1 січня 2025 року: які саме та для кого
Перш за все зазначимо, кому адресуємо цю консультацію. Пропонована інформація буде корисною юридичним та фізичним особам-підприємцям, які здійснюють господарську діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в населених пунктах з чисельністю населення до 5 000 осіб.
Зміни у безготівкових розрахунках: суть справи
До 1 січня 2025 року зазначені суб'єкти господарювання (далі — СГ) при продажу товарів та наданні послуг мали право приймати оплату за них лише готівкою. Проте з 1 січня 2025 року вони зобов'язані виконувати вимогу пп. 4 п. 1 Постанови № 894 (1) - забезпечити можливість покупцям здійснювати оплату в безготівковій формі (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв).
Що станеться, якщо цього не зробити?
Буде фінансово боляче. Роз'яснимо цей момент докладно. Законом № 1023 (2) передбачено, що споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне здійснення безготівкових розрахунків з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, встановлених законодавством України (див. ч. 2 ст. 17 Закону № 1023). Вочевидь, Постанова № 984 є нормативно-правовим актом чинного законодавства, і її вимоги обов'язкові для тих СГ, коло яких в ній окреслено.
За недотримання вимог Постанови № 894 передбачена відповідальність — штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 8 500 грн (див. п. 12 ст. 23 Закону № 1023).
Втім є й виключення. Продовжувати лише готівкові розрахунки з покупцями товарів та замовниками послуг можуть:
- фізособи-підприємці — платники єдиного податку першої групи, торговці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноруч вирощеної або відгодованої продукції. Все, про що ми сьогодні говоримо, буде їх стосуватися з 1 січня 2026 року;
- СГ, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громадах, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджено Наказом № 309 (3), та протягом трьох місяців після припинення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування) цих територій.
ЯК ОРГАНІЗУВАТИ БЕЗГОТІВКОВІ РОЗРАХУНКИ
Тут можуть бути варіанти.
Варіант 1. Розрахунки з використанням банківської платіжної картки (БПК). БПК — це найпопулярніший вид електронного платіжного засобу і розрахунки за допомогою картки вимагають наявності у СГ POS-терміналу - технічного пристрою, що дає змогу покупцю ініціювати платіжну операцію. Тобто через POS-термінал (їх продавці товарів та послуг орендують у банків) покупець дає "команду" банку, де у нього відкрито поточний рахунок, на переказ коштів продавцю товарів (послуг). Розрахунки з використанням БПК можуть бути контактні (коли картка вставляється в POS-термінал), або безконтактні — коли покупці просто підносять картку до POS-терміналу. Якщо дані БПК введені в програмне середовище смартфона або смарт-годинника покупця, то за допомогою цих гаджетів він також може розрахуватися безконтактним способом. Розрахунки через БПК вимагають їх проведення через РРО/ПРРО на загальних підставах відповідно до п. 1 ст. 3 Закону про РРО(4).
Варіант 2. Інтернет-еквайринг. Суть розрахунку полягає в тому, що покупець обирає товар на сайті продавця, робить замовлення та переходить на сторінку оплати, де за допомогою платіжного сервісу (LiqPay, Paypal тощо) ініціює переказ коштів зі свого поточного рахунку на поточний рахунок продавця. Такий спосіб розрахунків є дистанційним і широко використовується в інтернет-магазинах та стаціонарних торгових точках, які окрім класичної торгівлі продають товари з доставкою. Інтернет-еквайринг передбачає надання платіжному сервісу даних БПК, тому розрахунки в інтернет-еквайрингу вимагають їх проведення через РРО/ПРРО на загальних підставах відповідно до п. 1 ст. 3 Закону про РРО.
Застосування інтернет-еквайрингу потребують створення сайта та укладення договору еквайрингу з банком або небанківським надавачем платіжних послуг.
Варіант 3. Інтернет-банкінг. Розрахунки з використанням інтернет-банкінгу здійснюються також дистанційно, але за допомогою платіжних банківських застосунків (Приват24, Ощад24 тощо). Це програмне забезпечення, що дає змогу користувачу платіжного застосунку ініціювати платіжну операцію — переказ коштів з його банківського рахунку на рахунок продавця відповідно до платіжної інструкції, яку складає платник коштів. Платіжний застосунок можна завантажити в смартфон, ноутбук, планшет. Розрахунки через платіжні застосунки не вимагають для їх проведення даних БПК, оскільки здійснюються у форматі IBAN, тому використовувати у таких розрахунках РРО/ПРРО не потрібно.
Онлайн-бухгалтерія SMARTFIN.UA — ваш надійний помічник з обліку готівкових та безготівкових операцій та автоматизації торгівельних процесів. А ще ми розробили понад 35 функцій, які спрощують ведення ФОП, серед яких: нарахування зарплати найманим працівникам, кадровий облік, подання звітності за себе і працівників, ведення обліку доходів та витрат бізнесу. Бажаєте протестувати? Реєструйтесь в робочому кабінеті! Якщо виникнуть питання, наші консультанти завжди на зв'язку!
Посилання в матеріалі:
- Постанова КМУ "Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)" від 29.07.2022 р. № 894.
- Закон України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 р. № 1023-ХІІ.
- Наказ Мінреінтеграції України "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 22.12.2022 р. № 309.
- Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.