Застосування РРО (ПРРО): в актуальних запитаннях та відповідях
Всі суб'єкти господарювання (далі — СГ), які проводять розрахунки через РРО (ПРРО), знають, що з ними нудно не буває. Сьогоднішня підбірка запитань — прямий тому доказ.
Питання 1: про РРО та наслідки ракетного обстрілу
? Від ракетного обстрілу постраждала будівля кафе, але частина майна та РРО вціліли. Що робити з РРО, якщо невідомо, коли кафе відновить роботу?
ВІДПОВІДЬ: Все залежить від рішення власника будівлі щодо її ремонту.
Варіант 1. Прийнято рішення зробити ремонт будівлі.
В такому разі з РРО робити нічого не потрібно. Просто поставити у куточку — нехай чекає на відновлення роботи кафе.
Варіант 2. Власник не планує ремонтувати будівлю.
У такому випадку ситуація з РРО може розвиватися двома шляхами:
1) Продаж РРО, перед чим потрібно скасувати його реєстрацію. Скасування реєстрації РРО відбувається на підставі заяви за ф. № 4-РРО (додаток 4 до Порядку застосування РРО (1)). Відповідно до п. 3 гл. 4 р. II цього Порядку СГ або його представник подає заяву до органу ДПСУ за місцем реєстрації РРО. Перед цим РРО необхідно розпломбувати в центрі сервісного обслуговування, з яким у СГ укладено договір про технічне обслуговування та ремонт РРО. Разом із заявою СГ має подати реєстраційне посвідчення РРО.
2) Використання РРО в іншій своїй торговій точці (що вже існує, або в новій), яку суб'єкт господарювання може відкрити в іншому місці. У такому разі РРО підлягає перереєстрації. Для цього потрібно подати в ДПСУ реєстраційну заяву (додаток 1 до Порядку застосування РРО) з позначкою "перереєстрація" та здати реєстраційне посвідчення РРО (див. п. 1 гл. 3 р. II Порядку застосування РРО).
Питання 2: про зберігання Z-звітів РРО
? У який спосіб при застосуванні РРО потрібно зберігати Z-звіти?
ВІДПОВІДЬ: Пунктом 6 г. 4 р. II Порядку ведення КОРО (2) передбачено, що Z-звіти, як в паперовій, так і в електронній формі, СГ може зберігати у будь-який зручний та не заборонений чинним законодавством спосіб. Наприклад, паперові Z-звіти зазвичай підклеюють в КОРО, якщо СГ її веде, а якщо не веде — можна для цього використати простий зошит.
Увага! Не вести КОРО можуть лише ті суб'єкти господарювання, які прийняли й затвердили розпорядчими документами рішення про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій вони припиняють до моменту підключення резервного РРО або включення електроенергії. |
Електронні Z-звіти можна зберігати безпосередньо в комп'ютері чи на флешці.
Який би спосіб зберігання Z-звітів СГ не обрав, він має виконувати такі умови:
- зберігати їх не менше 1095 днів;
- спосіб збереження Z-звітів має забезпечити (у т.ч. під час проведення перевірки) можливість їх візуального перегляду для підтвердження факту оприбуткування готівки та повноти обліку розрахункових операцій;
- дані Z-звітів мають збігатися з даними їх електронних копій, що містяться у фіскальній пам'яті РРО.
! До речі, в онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA ми автоматизували ключові ділянки обліку для ФОП, включаючи інтеграцію з популярними ПРРО (Checkbox, Cashalot) та кабінетом платника податків. Це дозволяє автоматично імпортувати Z-звіти, на їх основі формувати прибуткові касові ордери, заповнювати книгу доходів та в кілька кліків створювати податкову декларацію. Така автоматизація полегшує роботу і знижує ризик помилок у звітності. Бажаєте отримати зручний інструмент для обліку ФОП, який дозволить зосередитись на бізнесі, а не на паперовій роботі? Реєструйтесь в онлайн-бухгалтерії SMARTFIN.UA!
Питання 3: про розрахунки подарунковими сертифікатами
? Як провести через РРО продаж та отоварювання подарункового сертифіката?
ВІДПОВІДЬ: Подарункові сертифікати — вигадка торгівельної практики, оскільки таке поняття в чинному законодавстві відсутнє.
Подарунковий сертифікат виконує функцію унікального засобу безготівкового платежу, який діє виключно в межах того СГ, який його випустив. Про те, чому розрахунки подарунковими сертифікатами необхідно проводити через РРО, ми розповіли в консультації "Розрахунки через РРО (ПРРО): для кого вони обов'язкові, а для кого ні". Наразі розкажемо, як це зробити.
Етап 1. Продаж подарункового сертифіката. Оскільки він продається за грошові кошти, СГ має провести розрахункову операцію через РРО, згідно з п.п. 1, 2 ст. 3 Закону про РРО (3): провести її на повну суму покупки та видати покупцю фіскальний касовий чек РРО з усіма обов'язковими реквізитами, передбаченими п. 2 р. II Положення № 13 (4). При продажу сертифіката СГ має розглядати його як товар, і у рядку 10 чека РРО, де позначається реквізит «назва товару (послуги)» вказати «сертифікат».
Етап 2. Отоварювання подарункового сертифіката. Його пред'явник обирає товар і передає оператору РРО в їх оплату сертифікат. Оператор вибиває чек РРО з зазначенням обраних товарів, при цьому в реквізиті "форма оплати" зазначає «сертифікат». Якщо вартість обраних товарів перевищує номінал сертифіката, суму перевищення покупець має сплатити власними грошима — готівкою або безготівковим способом (платіжною карткою). Тоді в чеку РРО слід позначити й другий спосіб оплати (готівкою чи карткою). Якщо вартість товарів менша за номінал сертифіката, оператор РРО має прийняти сертифікат і по цьому все — решта при оплаті товарів сертифікатом не видається.
Питання 4: про електронну звітність РРО за відсутності розрахунків
? Чи необхідно магазину подавати електронну звітність по РРО в день, коли розрахункові операції протягом дня не здійснювалися, бо знадобилося провести терміновий ремонт даху?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не потрібно, і наразі пояснимо, чому.
Пунктом 7 ст. 3 Закону про РРО встановлено, що суб'єкти господарювання, які використовують РРО при продажу товарів (послуг) (5) повинні подавати до ДПСУ по дротових або бездротових каналах зв'язку звітність у вигляді електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків (Z-звітів), які містяться на контрольній стрічці в пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Для такої звітності передбачена щоденна подача, але тільки у дні, коли здійснювалися розрахунки з покупцями.
Проте в торгівельній діяльності часто-густо зустрічаються випадки, коли магазин може бути закритий для покупців не тому, що це передбачено його графіком роботи (за яким, наприклад, він не працює у святкові дні), а іншими причинами. Це може бути інвентаризація або санітарний день для генерального прибирання або необхідність вставити шибки у вікна після падіння уламків БПЛА. Тому Уряд в п. 13 Порядку № 833 (6) встановив, що у разі закриття торгівельного об'єкта для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання та проведення інших робіт СГ повинен розмістити поряд з інформацією про режим роботи оголошення про дату та період закриття.
Отже, якщо СГ не здійснює розрахункових операцій з покупцями у конкретний день (вихідний, святковий, день проведення ремонту інвентаризації тощо), і це підтверджено або графіком роботи або відповідним окремим наказом, то в такий день РРО не застосовується й електронна звітність, відповідно, не подається.
Питання 5: про продаж автівки на запчастини
? Під час падіння уламків збитого БПЛА постраждало декілька автівок ТОВ. Одна з них ремонту не підлягає, але є покупець, який хоче придбати її на запчастини за готівку. Чи можемо ми прийняти готівку в касу, чи такий розрахунок слід проводити через РРО?
ВІДПОВІДЬ: Проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО передбачено лише для сфер торгівлі, громадського харчування та послуг. Послуги та громадське харчування ми наразі не розглядаємо, бо вони тут ні до чого. Залишається сфера торгівлі, просто вона як вид економічної діяльності передбачає купівлю товарів з їх подальшим перепродажем, а розбита автівка в цьому сенсі аж ніяк не товар.
Вочевидь, до моменту руйнування ТОВ обліковувало її у складі основних засобів на рахунку 10. Щодо товарів, то вони, як відомо, обліковуються на рахунку 28.
Тому розрахунок готівкою (до 50 тис. грн, включно) ТОВ може провести в касі за прибутковим ордером — застосовувати РРО немає підстав.
Увага! СГ має право здійснювати розрахунки готівкою з фізособою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами у розмірі до 50 тис. грн, включно. Платежі понад цю суму проводяться через надавача платіжних послуг (переказ коштів із рахунку на рахунок) або внесенням готівки до каси надавача платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунок СГ. Вказане обмеження встановлене п. 6 Положення № 148 (7). |
- Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547.
- Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547.
- Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.
- Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну України від 21.01.1916 р. № 13.
- Крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг).
- Порядок провадження торгівельної діяльності, затверджений постановою КМУ від 15.06.2006 р. № 833.
- Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.