Розрахунок зарплати в Україні в 2019 році: нарахування, утримання, «на руки» працівнику

10 червня 2021 р.

"Яким буде розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році? "- одне із основних питань, яке хвилює роботодавців на стику старого і нового календарного року. І це не дивно, адже від цього показника будуть залежати нарахування працівникам і розмір "зарплатних" податків. SMARTFIN.UA традиційно підготував для вас розрахунок заробітної плати працівникам, оклади яких встановлено на рівні мінзарплати. Крім того, з цієї публікації ви дізнаєтеся:

 • якими мають бути оклади працівників в 2019 році?
 • як розрахувати заробітну плату працівникам, які трудяться на умовах неповного робочого часу, і чи зменшиться при цьому "податкове навантаження" на фонд заробітної плати?
 • чи треба працівникам нараховувати індексацію і які умови її виникнення?
 • розмір податкової соціальної пільги та дохід, до якого її можна застосувати в 2019 році?
 • скільки податків в 2019 році заплатить роботодавець із мінзарплати і яку суму отримає "на руки" працівник?

  Основні нарахування працівникам в 2019 році

  Оклад, індексація, відпускні та лікарняні - це основні види нарахувань, з якими на практиці стикається роботодавець, який має в штаті навіть одного співробітника.

  Яким повинен бути розмір окладу в 2019 році?

  Оклад (або тарифна ставка) - це основний вид нарахувань при погодинній системі оплати праці. Це така система, при якій заробіток працівника безпосередньо залежить від відпрацьованого часу. Одиницею часу може бути повністю відпрацьований місяць (в цьому випадку нараховується оклад за місяць), а може бути відпрацьована зміна або певна кількість годин (тоді за зміну або годину встановлюється тарифна ставка). Звідси, до речі, виникає необхідність вести табель обліку робочого часу. Причому цей обов'язок покладено на всіх роботодавців без винятку.

  З 01 січня 2017 року оклад працівника не може бути менше, ніж розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року (ст. 6 Закону про оплату праці та ст. 96 КЗпП).

  Станом на 1 січня 2019 р держбюджетом України прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на рівні 1921 грн.

  А значить, і мінімальний розмір окладу на весь 2019 рік має бути не нижче 1921 грн.

  Сам же показник протягом року буде змінюватися і складе:

  • з 1 липня 2019 р. - 2007 грн.,
  • з 1 грудня 2019 р. - 2102 грн.
  Нарахована заробітна плата за відпрацьовану норму часу в 2019 році не може бути меншою за розмір МЗП - 4173 грн.

  При цьому, якщо працівник відпрацював повну норму часу (тобто в місяці нарахування зарплати він не хворів, не йшов у відпустку, не був прийнятий або звільнений і ін.), То йому не можна виплатити заробітну плату в розмірі меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати, - 4173 грн. в 2019 році. Тому, якщо оклад співробітника встановлений на рівні меншому, ніж 4173 грн., йому необхідно робити доплату до рівня мінзарплати (за умови відпрацьованої норми часу).

  Приклад.

  З 01 січня 2019 року оклад співробітника встановлений на рівні 2200 грн., норму часу в січні 2019 р працівник виконав. Нарахування заробітної плати буде виглядати так:

  Оклад = 2200 грн. Доплата до рівня МЗП = 4173 грн. - 2200 грн. = 1973 грн.

  В програмі SMARTFIN.UA можна нараховувати заробітну плату працівникам за місячними окладами, за годинними і денним тарифними ставками, а доплата до рівня МЗП розраховується автоматично:

  розрахунок зарплати в Україні в 2019 році

  Як в 2019 році нараховується заробітна плата працівникам, які трудяться на умовах неповного робочого часу?

  Працівникам, які працюють на умовах неповного робочого часу, заробітна плата нараховується пропорційно відпрацьованому часу виходячи з встановлених штатним розкладом окладів. Тобто нарахована заробітна плата може бути менше 4173 грн. і це не буде порушенням вимог законодавства. При цьому рівень забезпечення розміру мінімальної зарплати в 2019 годутакже повинен виконуватися! Але в цьому випадку визначається він пропорційно.

  Як це порахувати?

  Припустимо, працівник працює на 0,25 ставки за основним місцем роботи, оклад встановлений на рівні 2200 грн. (Тобто менше рівня мінімальної заробітної плати в 2019 році). Норма праці в січні 2019 р виконана.

  Нарахована заробітна плата: 2200 грн. х 0,25 = 550 грн.

  Рівень забезпечення мінзарплати пропорційно зайнятості: 4173 грн. х 0,25 = 1043.25 грн.

  Так як розмір нарахованої зарплати менше рівня мінзарплати, працівникові необхідно зробити доплату до мінзарплати в розмірі: 1043.25 грн. - 550 грн. = 493.25 грн.

  Практична порада: щоб рівень забезпечення мінімального розміру визначався пропорційно і його не треба було постійно контролювати, необхідно встановити оклад на рівні не нижче мінімальної заробітної плати.

  Програма SMARTFIN.UA вміє "контролювати" нарахування заробітної плати таким працівникам автоматично:

  Індексація в 2019 році: чи обов'язково нараховувати? Чи треба піднімати оклади раз в кілька місяців?

  "Індексаційні" питання займають стабільно високе місце в рейтингу найбільш популярних запитань, пов'язаних із нарахуванням заробітної плати. Відразу обмовимося, що аргумент: "Я не нараховую індексацію, тому що плачу заробітну плату вище мінімальної зарплати", не має під собою ніякого законодавчого підгрунтя. Індексувати необхідно заробітну плату всім працівникам, незалежно від розміру окладів. Штраф за непроведення індексації становить 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, тобто 41 730 грн. з січня 2019 року.

  Так коли ж необхідно індексувати заробітну плату працівників і в якому розмірі?

  Це залежить від двох умов: місяця останнього підвищення окладу за посадою працівника (базового місяця) і індексів споживчих цін (далі - ІСЦ), які щомісяця публікуються Держстатом.

  В місяці останнього підвищення окладу (базовому місяці) дохід не індексується, ІСЦ приймається за 1 або 100%. Далі, шляхом множення місячних ІСЦ, розраховується ІСЦ наростаючим підсумком. Коли ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком, перевищить поріг в 103%, у працівника настає право на індексацію, і роботодавець повинен або проіндексувати його заробітну плату, або підвищити оклад на суму, більшу ніж сума індексації.

  Розмір індексації розраховується як добуток прожиткового мінімуму і коефіцієнта індексації. Самостійно розраховувати коефіцієнти індексації не треба. Він визначається за допомогою таблиць індексації або онлайн-калькуляторів.

  Також більш докладно про механізм індексації можна почитати тут:

  Про індексацію доходів просто: для чого вона потрібна і як працює її механізм

  "Відхід від індексації" в 2019 році через регулярне підвищення окладів

  Багато роботодавців і бухгалтерів, щоб не нараховувати індексацію, використовують механізм "випереджаючого підвищення окладів". Простіше кажучи, підвищують оклади раз на 2-3 місяці, завдяки чому створюється умова, при якому індекс інфляції не встигає досягти порога в 103% і право на індексацію у працівників не виникає.

  Рекомендація: якщо Ви використовуєте такий спосіб "відходу від індексації" (який, до слова, не суперечить нормам законодавства), не підвищуйте оклади на незначні суми (5-10 грн.). Держпраці може не визнати таке підвищення. Чому, ми розповіли тут: Підвищуєте оклади на 1 грн. для уникнення індексації? Держпраці попросить економічне обґрунтування

  Так що ж вибрати: індексувати зарплату або регулярно підвищувати оклади?

  Вирішує, звичайно, роботодавець. І бажано при цьому спиратися на систему оплати праці, в якій повинні бути закладені умови підвищення окладів (наприклад їх "прив'язка" до показників мінзарплати, або рівнем інфляції). Дуже часто вибір на користь регулярного підвищення окладів пов'язаний з нерозумінням механізму індексації й небажанням розібратися в питанні. Якщо розглянути приклади 2017 і 2018 років, то при підвищенні окладів в січні відповідного року (а саме цей місяць для багатьох є "базовим"):

  • в 2017 році індексація вперше з'явилася в червні 2017 року;
  • в 2018 році індексація вперше з'явилася в листопаді 2018 року.

  Тому в підвищення окладів раз в три, а то і в два місяці, не було ніякої необхідності, якщо воно було продиктовано лише небажанням нараховувати індексації. Крім того, кожне таке підвищення повинно бути документально оформлено, що також додає зайвої "паперової роботи".

  Калькулятор розрахунку індексації вбудований в програму SMARTFIN.UA, тому і розрахунок коефіцієнта, і розрахунок суми індексації відбуваються в автоматичному режимі:

  зарплата в Україні в 2019 році

  Лікарняні, відпускні, компенсація за невикористану відпустку в 2019 році

  Лікарняні та відпускні в 2019 році - ті види нарахувань, які будуть виплачуватися працівникові в той час, коли він не буде працювати, але за ним збережеться середній заробіток. Так само не забувайте, що при звільненні працівнику обов'язково потрібно буде виплатити компенсацію за невикористані дні відпустки! У програмі SMARTFIN.UA автоматизовано розрахунок відпускних, лікарняних, компенсації за невикористану відпустку, а результати розрахунків виводяться на друк:


  Інші нарахування

  Крім окладу та інших перерахованих вище виплат, в 2019 році працівникам можуть виплачуватися премії, надбавки, винагороди, які належать до фонду додаткової заробітної плати. У сервісі SMARTFIN.UA автоматизовано розрахунок доплат за роботу в нічний і вечірні години, за понаднормову роботу, за роботу в святкові і вихідні дні (по змінним графіками роботи). Також є можливість створити вручну всі необхідні види додаткових нарахувань.

  Розрахунок "зарплатних податків" в 2019 році

  Податкове навантаження на фонд заробітної плати в 2019 р не змінилася і, як і раніше, становить:

  • податок на прибуток фізичних осіб - 18 %
  • військовий збір - 1.5 %
  • єдиний соціальний внесок - 22 % в общем случае.

  Нагадаємо, що податок на доходи (ПДФО) і військовий збір в 2019 році належать до утримань, тобто віднімаються з нарахованої заробітної плати працівників.

  Податкова соціальна пільга при розрахунку ПДФО в 2019 році

  При розрахунку податку на доходи (ПДФО) в 2019 році може застосовуватися податкова соціальна пільга (ПСП). Це встановлена законодавством сума, на яку зменшується нарахована заробітна плата (база оподаткування) для розрахунку податку на доходи. У разі застосування податкової соціальної пільги формула для розрахунку ПДФО виглядає так:

  Податок на прибуток = (Нарахована зарплата – Податкова соціальна пільга) * 18%

  До зарплати працівника в 2019 році може застосовуватися один з видів податкової соціальної пільги:

  • 100%-а (розраховується як 50% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 960,50 грн. в 2019 г.);
  • 150%-а (розраховується як 75% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1440,75 грн. в 2019 г.);
  • 200%-а (розраховується як 100% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1921,00 грн. в 2019 г.);
  • працівникам, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років (100% и 150% (960,50 грн. и 1440,75 грн. відповідно) пільга надають в розрахунку на кожну дитину).
  Умова застосування податкової соціальної пільги у загальному випадку

  Головна умова для застосування податкової соціальної пільги - це розмір нарахованого за місяць доходу. Якщо він менше, ніж: прожитковий мінімум * 1,4 та округлений до найближчого десятка, пільгу застосовувати можна.

  У 2019 цей показник дорівнює: 1921 * 1,4 = 2690,00 грн.

  Так як дохід, який дає право на отримання податкової соціальної пільги менший, ніж розмір мінімальної зарплати, в загальному випадку працівники фактично втратили право на застосування податкової соціальної пільги.

  Умова застосування ПСП для працівників з дітьми

  Для працівників з дітьми діють трохи інші умови. Для них граничний розмір доходу для отримання пільги визначається як добуток граничного доходу, що дає право на застосування пільги (2690,00 грн.) І кількості дітей.

  Тому, розмір заробітної плати, який дає право на застосування пільги дорівнює:

  • на двох дітей: 2690,00 грн. * 2 діт. = 5380,00 грн.
  • на трьох дітей: 2690,00 грн. * 3 діт. = 8070,00 грн. і т.д.

  Сама пільга розраховується як множення ПСП на одну дитину і кількість дітей (960,50 грн. Або 1440,75 грн. * К-ть дітей).

  Пільга на дітей в загальному випадку дорівнює:

  • на двох дітей: 960,50 грн. * 2 діт. = 1921,00 грн.
  • на трьох дітей: 960,50 грн. * 3 діт. = 2881,50 грн.

  В програмі SMARTFIN.UA автоматизований розрахунок податку на доходи із застосуванням всіх видів ПСП, а також автоматично контролюється розмір доходу, який дає право на застосування пільги:

  розрахунок зарплати в Україні в 2019 році

  Нарахування на заробітну плату в 2019 році

  Як і раніше, в 2019 році кожен роботодавець зобов'язаний нараховувати та сплачувати до бюджету єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Нагадуємо, що ЄСВ повинен сплачуватися за рахунок коштів роботодавця. Це консолідований страховий внесок, який включає в себе соціальний пакет, законодавчо передбачений державою, а саме: пенсійне страхування (виплата пенсій), страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (оплата лікарняних), страхування, пов'язане з виникненням нещасних випадків на виробництві.

  У загальному випадку ставка ЄСВ в 2019 році становить 22% (ч. 5 ст. 8 ЗУ «Про ЄСВ») .

  Підприємства, установи та організації, в яких працюють особи з інвалідністю, застосовують до їх доходу ставку ЄСВ 8,41% (ч. 13 ст. 8 ЗУ «Про ЄСВ»).

  В програмі SMARTFIN.UA враховані всі ставки для розрахунку єдиного соціального внеску, в тому числі для працівників з інвалідністю

  зарплата 2019

  Чи зменшиться податкове навантаження на фонд оплати праці для працівників на умовах неповного робочого часу?

  Якщо працівник працює за основним місцем роботи, то роботодавець повинен нараховувати ЄСВ виходячи з розміри мінімальної заробітної плати (ч. 5 ст. 8 Закона про ЄСВ). Тому в даному випадку економії не буде.

  Для довідки! Платити ЄСВ з фактично нарахованої заробітної плати можна тільки зовнішнім сумісникам, які працюють неповний робочий час.

  Чи можна застосовувати податкову соціальну пільгу по ПДФО?

  Працівник, який трудиться не умовах неповного часу, може скористатися правом на податкову соціальну пільгу в тому випадку, якщо його дохід не перевищує 2690 грн. - це граничний дохід для застосування ПСП в 2019 р.

  Приклад:

  Працівникові, який працює за основним місцем роботи на умовах неповного робочого часу, в січні 2019 р нарахована заробітна плата в розмірі 1043,25 грн. Працівник написав заяву на надання йому ПСП.

  Розмір податків складе:

  Податок на прибуток = (1043,25 - 960,50) * 18% = 14,90 грн.

  Військовий збір = 1043,25 * 1,5% 15,65 грн.

  Єдиний соціальний внесок: 1043,25 * 22% = 229,52 грн. Так як ця сума менше розміру мінімального страхового внеску (918.06 грн. в 2019 році), роботодавець зобов'язаний за таким працівникові зробити доплату до рівня мінімального страхового внеску в розмірі 688,54 грн.

  "На руки" такий працівник отримає: 1043,25 грн. - 14,90 грн.- 15,65 грн. = 1012,70 грн.

  В програмі SMARTFIN.UA автоматизований розрахунок обов'язкових утримань:

  А також автоматично контролюється необхідність доплати єдиного соціального внеску до встановленого законодавством мінімального розміру:

  Більш докладно про те, як встановити працівникам неповний робочий час і про правила розрахунків можна почитати в цих публікаціях:

  Робота на умовах неповного робочого часу

  Режим неповного робочого часу: налаштовуємо в SMARTFIN.UA

  Скільки отримає працівник "на руки з мінімалки" в 2019 році?

  Розрахунок податків з мінімальної заробітної плати в 2019 році виглядає так:

  Нарахована заробітна плата = 4173,00грн.

  ПДФО: 4173,00 грн. * 18% = 751,14 грн.

  Військовий збір: 4173,00 грн. * 1,5% = 62,60 грн.

  Утримання із заробітної плати працівника складають: 751,14 + 62,60 = 813,74 грн.

  Зарплата до виплати працівникові "на руки": 4173,00 грн. - 813,74 грн. = 3359,26 грн.

  ЄСВ: 4173,00 грн. * 22% = 918,06 грн.

  Загальне "податкове навантаження" дорівнює: 751,14 грн. + 62,60 грн. + 918,06 грн. = 1731,80 грн.

  зарплата в Україні

  SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
  Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

  Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
  Це може бути невiрне посилання, або
  сторiнку було видалено
  Ви успiшно пiдписалися на новини
  SMARTFIN.UA