Розрахунок зарплати в Україні в 2017 році

Розрахунок зарплати - це процес, що включає в себе три завдання:

  1. розрахувати дохід, нарахований працівнику за відпрацьований час (як правило місяць);
  2. розрахувати суму податків та інших утримань, на які зменшується дохід працівника;
  3. розрахувати розмір зарплати, яку необхідно виплатити працівникові.

Для цього у бухгалтера є спеціальний документ - розрахункова відомість.

Рекомендована форма цього документа міститься в Інструкції зі статистики заробітної плати, але кожен бухгалтер може адаптувати її для своїх цілей в залежності від специфіки обраної системи оплати праці.

Тут можна докладніше почитати "Які форми відомостей можна використовувати для нарахування та виплати зарплати".

Структура розрахункової відомості

На практиці форма розрахункової відомості, яку можуть використовувати підприємці та малі підприємства, виглядає наступним чином.

У лівій частині відображаються всі нарахування працівникам.

У правій частині знаходяться:

  1. міжрозрахункові виплати (в основному це зарплата за першу половину місяця, але працівникові протягом місяця можуть бути зроблені і інші виплати, які також потраплять в цю графу);
  2. утримання (обов'язкові і "неподаткові", якщо такі є);
  3. зарплата, яку залишилося виплатити працівникові за другу половину місяця.

Внизу міститься таблиця з нарахуваннями на фонд оплати праці, які роботодавець повинен перерахувати в бюджет за рахунок власних коштів.

розрахунок зарплати

Нарахування в розрахункової відомості

1. Першим і основним видом нарахувань є винагорода, встановлена у вигляді окладу або тарифної ставки. Вони використовуються при погодинній системі оплати праці. Це така система, при якій заробіток працівника безпосередньо залежить від відпрацьованого часу. Одиницею часу може бути повністю відпрацьований місяць (в цьому випадку нараховується оклад за місяць), а може бути відпрацьована зміна або година (тоді за зміну або годину встановлюється тарифна ставка). Звідси, до речі, виникає необхідність вести табель обліку робочого часу. Причому цей обов'язок покладено на всіх роботодавців без винятку.

2. Також роботодавець зобов'язаний нараховувати суму щомісячної індексації. Для багатьох підприємців і бухгалтерів індексація пов'язана з чимось страшним і незрозумілим. Але фінансові санкції за її непроведення становлять 10 мінімальних зарплат за кожного працівника. Тому радимо все-таки розібратися з цим питанням.

Статті на "індексаційні" теми можна знайти в нашому блозі.

3. Крім цього, працівник може захворіти або піти у відпустку. Але за період, коли він не працює, за ним все одно зберігається середній заробіток. Як ви вже здогадалися, ці види нарахувань називаються лікарняними та відпускними.

4. Крім окладу та інших перерахованих виплат працівникам можуть виплачуватися премії, надбавки, винагороди, які належать до фонду додаткової заробітної плати.

Оклад, індексація, відпускні та лікарняні - це основні види нарахувань, з якими на практиці стикається роботодавець, який має в штаті навіть одного співробітника.

"Зарплатні" податки та інші утримання в 2017 році

"Зарплатні" податки діляться на:

  1. утримання - це частина, яка вираховується з заробітної плати працівника;
  2. нарахування на фонд заробітної плати - частина, яку роботодавець повинен сплатити за рахунок власних коштів.

Фонд заробітної плати - це сума нарахувань всіх працівників за відпрацьований час (місяць).

До обов'язкових утримань відносяться:

  1. податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
  2. військовий збір.

Діючі ставки цих податків складають 18% для ПДФО та 1,5% для військового збору.

Крім того, бувають ще утримання із заробітної плати, які виконуються тільки при наявності одного з двох обов'язкових умов:

1. згода працівника на здійснення відповідних утримань із його заробітної плати (утримання профспілкових внесків, за товари куплені в кредит, погашення позики, внески в різні недержавні і благодійні фонди і т.п.);

2. рішення суду (утримання аліментів, відшкодування матеріального збитку нанесеного працівником підприємству та інше).

Поширеним видом таких утримань, з яким може зіткнутися роботодавець - ФОП є аліменти.

Також кожний роботодавець зобов'язаний нараховувати та сплачувати до бюджету єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це консолідований страховий внесок, який включає в себе соціальний пакет, законодавчо передбачений державою, а саме:

  1. пенсійне страхування (виплата пенсій);
  2. страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (оплата лікарняних);
  3. страхування, пов'язане з виникненням нещасних випадків на виробництві.

Величина ЄСВ з 01.01.2016 р встановлена в розмірі 22%. Регулюється Законом України від 08.07.2010 р № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

розрахунок зарплати в Україні


Розрахунок зарплати в 2017 році, яку необхідно виплатити працівникам

Щоб у роботодавця в майбутньому не виникло проблем при перевірках, розраховуючи зарплату, яка виплачується працівникам, необхідно пам'ятати про наступне:

  1. зарплату все без винятку роботодавці зобов'язані виплачувати не рідше двох разів на місяць;
  2. з кожної виплати необхідно перераховувати податки в бюджет;
  3. для даних виплат повинні бути встановлені конкретні терміни, проміжок між якими не повинен перевищувати 16 календарних днів.

Таким чином, ще до того, як ми будемо нараховувати зарплату і рахувати податки і утримання в розрахункової відомості, працівникові необхідно виплатити заробітну плату за час, відпрацьований з 1 по 15 число місяця. Виплата зарплати за першу половину місяця оформляється платіжною відомістю , в якій міститься список працівників, належні їм суми і колонка для підпису про отримання зарплати.

зарплата 2017

Всі виплати які виплачуються працівникові протягом поточного місяця називаються міжрозрахунковими виплатами. Крім зарплати за першу половину місяця, виплата якої є обов'язковою, працівникові також можуть виплачуватися, наприклад, лікарняні або відпускні. Ці суми відображаються в правій частині розрахункової відомості поруч з утриманнями і віднімаються з нарахованої заробітної плати. Таким чином, в останній колонці розрахункової відомості отримуємо суму заробітної плати, яку треба виплатити працівникові за другу половину місяця.

За таким принципом "влаштована" розрахункова відомість. У ній ми бачимо всю інформацію, пов'язану з розрахунком зарплати. Якщо в розрахункової відомості "з'явиться" колонка для підпису працівника, то розрахункова відомість стає "розрахунково-платіжною". На практиці використовувати таку відомість зручніше, так як в цьому випадку немає необхідності друкувати ще одну платіжну відомість на виплату зарплати за другу половину місяця.

зарплата в 2017 году

Приклад розрахунку зарплати в Україні в 2017 році

Багатьох роботодавців сьогодні хвилює питання про те, який розмір податків треба платити в бюджет з мінімальної заробітної плати в 3200 грн., Встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2017 рік" з 1 січня 2017 року. Зверніть увагу, що в 2017 році до заробітної плати працівника, встановленої на рівні мінімальної (3200 грн.), Не можна буде застосувати податкову соціальну пільгу (крім пільги на дітей до 18 років). Це пов'язано з тим, що граничний розмір доходу, що дає право на отримання пільги, залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн. В 2017 р) і становить: 1600 грн. * 1,4 = 2240 грн. Тому розрахунок податків в цьому році виглядає наступним чином:

Нарахована заробітна плата = 3200 грн.

ПДФО: 3200 грн. * 18% = 576 грн.

Військовий збір: 3200 грн. * 1,5% = 48 грн.

ЄСВ: 3200 грн. * 22% = 704 грн.

Всього податків: 576 грн. + 48 грн. + 704 грн. = 1328 грн.

Зарплата до виплати працівникові ( "на руки"): 3200 грн. - 576 грн. - 48 грн. = 2576 грн.

Детальніше про розмір ПСП у 2017 році, а так само інших важливих показників можна почитати в статті Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум та ЄСВ 2017.

У SMARTFIN.UA ми автоматизували весь процес розрахунку зарплати і заповнення документов. Розрахунок заробітної плати в 2017 году: як налагодити процес в сервісі SMARTFIN.UA

У сервісі є можливість:

  1. налаштовувати всі види нарахувань (оклад, індексацію, премії і т.д.);
  2. утримувати профспілкові внески і аліменти;
  3. розраховувати зарплату і податки для кожної виплати (за першу і другу половину місяця);
  4. налаштовувати будь-які види графіків роботи співробітників;
  5. зберігати і роздруковувати табель обліку робочого часу, платіжну та розрахунково-платіжну відомості.


SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!
Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA - ЦЕ ПРОСТО!
Це може бути невiрне посилання, або
сторiнку було видалено
Ви успiшно пiдписалися на новини
SMARTFIN.UA