Графік відпусток на 2024 рік: ключові нюанси та покроковий алгоритм складання
Графік відпусток – локальний нормативний документ, що є обов'язковим для підприємства з найманими працівниками, незалежно від форми власності (Лист Мінсоцполітики №191/10/136-15 від 29.07.2015).
Затверджується графік відпусток щорічно, з урахуванням побажань працівників та фіксацією всіх відпусток, що їм належать (враховуючи невикористані відпустки за минулі періоди). Графік відпусток на 2024 рік доцільно ввести в дію до кінця поточного року (краще до 15 грудня), щоб у разі припадання відпусток працівників на перші числа 2024 року, був запас часу для повідомлення працівника (ст. 10 ЗУ «Про відпустки» від 15.11.1996 р.)
Ключові поради стосовно графіка відпусток на 2024 рік:
- Графік відпусток включає всіх найманих працівників підприємства, зокрема директора та його заступників.
- Працівники за сумісництвом мають право на щорічну відпустку одночасно з відпусткою за основним місцем роботи, тому доречно заздалегідь поцікавитися у сумісників про їх наміри відпочинку за основним місцем роботи.
- У графіку не обов'язково зазначати конкретні дати відпустки; якщо працівник ще не визначився – зазначте лише місяць, в якому планується відпустка.
- Передбачте графу про перенесення відпусток на випадок форс-мажорних обставин.
- Відсутність графіка відпусток на 2024 рік на підприємстві буде кваліфікуватись як «грубе порушення інших вимог трудового законодавства», а отже потягне за собою штраф у розмірі мінімальної заробітної плати (ст. 265 КЗпП України) та «адмінку» на винну посадову особу у розмірі визначеному ст. 41 КУпАП.
- На час дії воєнного стану (наразі він діє до 14.02.2024 р.) роботодавець може (а не зобов'язаний) обмежити тривалість оплачуваної щорічної відпустки до 24 календарних днів (ст. 12 ЗУ №2136 від 24.03.2022 р.), проте буде зобов'язаний надати решту днів фактично належної працівнику відпустки після скасування дії воєнного стану.
- Законом не визначено чітку форму повідомлення, яким роботодавець повинен попередити працівника про початок відпустки, отже можна використовувати власну, але обов'язково письмово зафіксувати на такому бланку ознайомлення працівника.
Що слід врахувати у графіку відпусток на 2024 рік:
- Основні щорічні відпустки працівників
- Додаткові щорічні відпустки (відповідно ст. 7, 8, 16 Закону України «Про відпустки»
- Додаткові соціальні відпустки (категорії що мають право на «дитячу» відпустку зазначено в ст. 19 ЗУ «Про відпустки»
Покроковий алгоритм складання та затвердження графіка відпусток на 2024 рік на підприємстві:
Підготовчий етап: | ||
| ||
Практичний етап: | ||
Письмово узгоджуємо з працівниками їх плани щодо майбутнього відпочинку.
Використовуємо за бажанням один з інструментів:
Зважаємо на категорії робітників, що мають право на першочергову відпустку (неповнолітні особи, особи з інвалідністю, особи що мають 2-х дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, та ін.. згідно з ч. 13 ст. 10 ЗУ «Про відпустки») |
Складаємо графік відпусток на 2024 рік корелюючи побажання працівників, виробничий план та інтереси підприємства.
Узгоджуємо графік відпусток з профспілкою або, в разі її відсутності, з іншим представницьким органом трудового колективу.
* Рекомендована форма документа розроблена відповідно до Закону України «Про відпустки» відповідно до ДСТУ 4163:2020 з урахуванням вимог Держпраці | Затверджуємо документ одним із наведених способів:
|
ГРАФІК ВІДПУСТОК НА 2024 РІК: ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПОЧАТОК ВІДПУСТКИ В 2024 РОЦІ: ЗРАЗОК
Онлайн-бухгалтерія SMARTFIN.UA вміє розраховувати відпускні у кілька кліків. А ще заробітну плату, лікарняні, індексацію, суми податків, відряджень тощо. Просто уявіть, скільки часу можна зекономити, якщо автоматизувати всі зарплатні розрахунки? Бажаєте спробувати? Реєструйтесь вже зараз! Щоб оцінити можливості та функціонал програми, вам буде доступний безкоштовний тестовий період! Реєструйтесь!
Що ще почитати?
Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: нюанси оформлення. ОНОВЛЕНО